Šaltą žiemos vakarą, o juo labiau žiemos švenčių, kurios taip nenumaldomai artėja, metu karštas ir aromatingai paskanintas vynas sušildys tarsi kvapnios arbatos puodelis. Pasak šaltinių, šio gėrimo istorija siekia daugelį šimtmečių ir atkeliavo iš viduramžių. Manoma, jog viduramžiais šis gėrimas buvo vadinamas Ypocros arba Hipocris (graikų filosofo Hipokrato garbei).
Šiandien karštas vynas daugiau asociuojasi su Vokietija, Austrija ar Belgija, kur laikomas netgi nacionaliniu gėrimu, nors jis populiarus ir savaip ruošiamas daugelyje pasaulio šalių. Skandinavai savąjį „glogg, glogi“ ruošia panašiai kaip vokiečiai – gvazdikėliai, cinamonas, apelsino žievelė, o štai rumunai į „vin fiert“ dar įberia pipirų. Moldavijoje „izvir“ pagardinamas juodaisiais pipirais ir medumi, o graikai paskanina ir citrinų sultimis.
Tradicinis karšto vyno receptas
1 l raudono vyno;
5-7 gvazdikėliai;
1 cinamono lazdelė;
100 ml cukraus;
50 g migdolų;
50 g razinų;
apelsino žievelė.
Pirmiausia vyną supilkite į virimui tinkamą indą, sudėkite gvazdikėlius, cinamoną, cukrų, migdolus, razinas ir apelsino žievelę, tuomet šiek tiek pašildykite ant silpnos ugnies (jokiais būdais neužvirkite), perkoškite ir supilstykite į stiklinaites.
Skanaus, bet „neperlenkite“!
Jolanta Bagurskienė
Parengta pagal interneto spaudą
Nuotrauka: www.williams-sonoma.com
Meniu.lt informacija
Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove!