Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kaip išsirinkti nerūdijančio plieno gaminius viešojo maitinimo įstaigoms?

2005-10-21
Publicējiet savu rakstu

Rinkdamiesi viryklę pramoninei virtuvei, tiekėjo klausiame viryklės galingumo, kaitviečių kiekio ir formos, įkaitimo laiko ir pan. Rinkdamiesi konvekcinę krosnį – pasidomime jos galingumu, programavimo galimybėmis, talpa, ar yra garo generatorius ir t. t. Tačiau įsigydami nerūdijančio plieno gaminius dažnai net nežinome, į ką atkreipti dėmesį, kurį tiekėją rinktis. Kainos pas visus labai panašios ir visi profesionalios virtuvinės įrangos tiekėjai lyg susitarę sako, kad jų gaminiai yra geriausi, o mes net nežinome kodėl jie geriausi... Tačiau kaip gaminio kokybę patikrinti? Žinodami pagrindinius reikalavimus nerūdijančio plieno gaminiams, galime nesunkiai išsirinkti patikimą tiekėją. Tereikia gerai apžiūrėti siūlomus gaminius, o tai užims visiškai nedaug laiko.

Bendri reikalavimai nerūdijančio plieno gaminiams 

Nerūdijančio plieno stalai, stelažai ir kita įranga gaminama pjaustant, lankstant, štampuojant, suvirinant skardą bei kitus plieno ruošinius. Kaip žinia, plienas yra kietas metalas ir neapdirbti jo kraštai yra aštrūs. Todėl renkantis gaminį reikėtų patikrinti, ar jis neturi aštrių briaunų. Kai kurie gamintojai taupydami laiką ne visuomet nušlifuoja nerūdijančio plieno gaminio kraštus. Tai dažnai pasitaikantis trūkumas, todėl maitinimo įstaigos vadovui, perkančiam nerūdijančio plieno įrangą, būtina į tai atkreipti dėmesį! Dėl nuolatinio drėgmės poveikio, virtuvėje dirbančių žmonių rankos yra ypač jautrios ir todėl gali būti lengvai sužalotos valant tokius nerūdijančio plieno gaminius. Patikrinti juos nėra sunku – tereikia perbraukti delnu stelažų ar stalų lentynų apatinės dalies kraštą (kaip tai parodyta nuotraukoje). Atminkite, kad jūsų darbuotojai valydami drąsiai brauks per aštrias vietas!

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tai, iš kokio plieno gaminiai yra pagaminti . Nerūdijantis plienas būna skirtingo šlifavimo. Veidrodinio, t.y. smulkaus, šlifavimo plienas nepraktiškas naudojimui virtuvėje, nes paviršius lengvai išsitepa, ant jo ypač gerai matosi pirštų ir riebalų dėmės ir todėl jūsų virtuvė visada atrodys netvarkinga. Per daug grubus šlifavimas irgi netiks jūsų virtuvei, nes tada jis bus sunkiai valomas ir draskys valymo kempines bei servetėles. Jei norite, kad jūsų virtuvė atrodytų tvarkinga, išsiaiškinkite, ar nerūdijančio plieno stalus gaminanti įmonė šiuos gaminius jums gamins iš vienodo nerūdijančio plieno. Pasitaiko, kad gamintojai perka plieną iš skirtingų tiekėjų, įvairių šlifavimų, skirtingos rūšies ir dėl to stalai bei kita įranga virtuvėje vizualiai bus skirtingi ir neturės geros estetinės išvaizdos.

Nerūdijančio plieno gaminiai gaminami iš AISI 304 markės plieno, kurio storis būna 0,8-1,5 mm. Tinkamai pagaminti ir tinkamai naudojami tokio plieno gaminiai neturėtų rūdyti. Pasitaiko atvejų, kai ant nerūdijančio plieno gaminių dėl geležingo vandens atsiranda rūdžių žymės. Taip pat gaminiai gali rūdyti ir dėl neteisingos gamybos technologijos. Nekokybiškai pagamintas stalas net po kelių savaičių naudojimo gali pradėti rūdyti suvirinimo vietose. Po kiek laiko tokios suvirinimo vietos gali trūkti ir stalas praras savo stabilumą. Be abejo, nuo tokių dalykų kenčia ir bendras stalo estetinis vaizdas.

Gaminiuose neturi būti vietų, kuriose kauptųsi nešvarumai . Tai lyg ir elementarus reikalavimas, bet dar vis pasitaiko gamintojų, nepaisančių šio reikalavimo ir gaminančių nehigieniškus gaminius. Konstrukcijose neturi būti jokių plyšių, gilių sujungimo siūlių, ar kitų sunkiai prieinamų vietų, dėl kurių stalus ir kitus gaminius butų sunku išvalyti.

Reikalavimai nerūdijančio plieno stalams

Stalai privalo būti su reguliuojamomis plastikinėmis kojelėmis, kad juos būtų galima pastatyti visiškai horizontaliai ir išvengti stalo klibėjimo. Atkreipkite dėmesį į tai, ar patogiai reguliuojasi kojelės. Stalai, statomi prie sienos, turėtų būti su paaukštintu, prie sienos prisiglaudžiančiu, krašteliu.

Didelė retenybė Lietuvos virtuvėse yra reguliuojamo aukščio stalai. Jie reguliuojami mechaniškai (su rankena), arba elektros varikliukų pagalba. Reguliuojamo aukščio stalai yra labai patogūs virtuvės darbuotojams – kiekvienas stalo aukštį gali greitai susireguliuoti pagal savo ūgį.

Ypač svarbūs virtuvėje tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Ant klibančio stalo tikrai nebus malonu ir patogu dirbti. Stalas neturi klibėti pastačius jį patalpos viduryje, neatremtą į kitus daiktus, ar sieną. Stalo stabilumui svarbus ir jo kojų storumas – suprantama, kad iš storesnio keturkampio vamzdžio pagamintos kojos yra stabilesnės. Stalo konstrukcija gali būti suvirinta ir surenkama-išardoma. Suvirintos konstrukcijos stalai yra ilgaamžiškesni ir tvirtesni. Surenkami stalai patogūs tuomet, kai juos reikia transportuoti, taip pat jie yra lengviau pagaminami.

Atsparumas drėgmei. Siekdami sumažinti stalviršio vibracijos keliamą triukšmą darbo metu, gamintojai apatinėje stalviršio dalyje montuoja MDP(medžio drožlių plokštes), arba standumo profilius. Medžio drožlių plokštė yra privalumas ir šiuo atveju tereikėtų pasitikrinti, ar jos yra atsparios drėgmei. Plokštė turėtų būti impregnuota arba laminuota. Dažniausiai Lietuvoje gaminamuose staluose naudojamos laminuotos plokštės. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar plokštės kraštai užlaminuoti, arba uždengti nerūdijančiu plienu iš visų pusių. Kai kada gamintojai, taupydami darbo laiką, supjaustytų laminuotų plokščių kraštų nelaminuoja. Galima nesunkiai įsivaizduoti, kas atsitiks tokius stalus panaudojus keletą metų. Juk virtuvė yra ypač drėgna patalpa ir drėgmei patekus į MDP stalas tiesiog išsikraipys. Rinkdamiesi stalą paprasčiausiai nepatingėkite jį paversti ant šono ir apžiūrėti iš apačios.

Rinkdamiesi stalus su plautuvėmis , gerai pagalvokite apie plautuvių dydžius . Gilias, 300-350 mm, plautuves ir vonias rinkitės tik esant būtinumui – pavyzdžiui, puodams plauti. Gilios plautuvės nėra patogios darbui, nes dirbti reikia labai susilenkus. Be to, naudodami mažesnio gylio plautuves sutaupysite šiek tiek vandens. Stalas su plautuve gali turėti iškilimus ties stalo kraštais (tiksliau – visas stalo paviršius būna truputį įgilintas) – nuo tokio stalo vanduo subėga į plautuvę, o ne ant žemės. Apsispręsti, ar šis stalo įdubimas reikalingas, galite pasvarstę, kur jūs tą stalą naudosite. Jei ant stalo, šalia plautuvės, dėsite dar kažkokią įrangą, geriau rinktis visiškai plokščią stalą. O jei stalas bus naudojamas tik indų plovimui, tada bus patogiau naudoti stalą su įgilinimu.

Estetinė nerūdijančio plieno gaminių išvaizda ypatingai svarbi tuomet, kai virtuvė yra atvira ir matoma klientams. Tokiai virtuvei geriausia rinktis stalus su varstomomis, arba slankiojančiomis durelėmis. Jei užsisakinėsite stalus be durelių, pasiklauskite tiekėjo, ar plautuvės bus uždengtos dekoratyvinėmis panelėmis, nes atviri kanalizacijos ir vandentiekio vamzdynai grožio jūsų virtuvei tikrai nepriduos. Esant atvirai virtuvei taip pat svarbu atkreipti dėmesį į stalų apdirbimo kokybę ir tai, ar stalams gaminti naudojamas tos pačios partijos plienas – juk nuo to irgi priklausys jūsų maitinimo įstaigos solidumas ir įvaizdis. 

Reikalavimai nerūdijančio plieno lentynoms 

Surenkamas, ar nesurenkamas stelažas? Jei planuojate keisti lentynų aukštį, rinkitės surenkamą stelažą. Tačiau, kaip rodo praktika, virtuvėje darbuotojai beveik niekada nekeičia lentynų išdėstymo ir jiems visiškai nereikia surenkamų stelažų. Jei vis dėl to apsispręsite įsigyti surenkamus stelažus, atkreipkite dėmesį į tokio stelažo tvirtumą, nes surenkami stelažai dažniausiai būna silpnesni nei suvirinami. Jei stelažų kojos (rėmas) yra daugiabriaunės, toks stelažas bus tvirtesnis. Pabandykite stelažą paklibinti.

Lentynų stiprumas. Be abejo, svarbiausia tai, ar lentynos stelažuose yra tvirtos. Lentynų stiprumas labiausiai priklauso nuo jų konstrukcijos. Pažiūrėkite, kaip atrodo lentynos iš apačios – ar yra standumo profiliai. Standumo profiliai esti gerokai svarbesni už metalo storį. Nepasikliaukite vien tik tiekėjo pažadais apie lentynų stiprumą! Pabandykite įvertinti patys.

Reikalavimai nerūdijančio plieno vežimėliams

Svarbiausia vežimėlių dalis yra ratukai. Ratuko diametras turėtų būti ne mažesnis nei 100 mm. Kuo didesnis ratuko diametras, tuo švelniau vežimėlis važiuos per plyteles. Bent du ratukai vežimėlyje privalo būti su stabdžiais.

Pasiklauskite savo tiekėjo, ar jų vežimėlių rateliai turi plastikines apsaugas. Tai irgi pakankamai svarbu, nes nuo to priklauso patogumas – toks vežimėlis atsitrenkęs į sieną niekada nenumuš priklijuotų keramikinių plytelių, o ir pats ratukas nebus laužomas.

Reikalavimai ventiliaciniams gaubtams 

Įsigydami ventiliacinius gaubtus atkreipkite dėmesį į tai, kokie filtrai yra įmontuoti į juos. Lietuvoje dažniausiai siūlomi gaubtai su labirintiniais filtrais. Juose vandens ir riebalų garai kondensuojasi ant specialiai išlankstytos skardos ir loveliais subėga į surinkimo talpą. Tai nebrangūs ir pakankamai efektyvūs filtrai. Keisti tokių filtrų niekada nereikia, nes jie lengvai išplaunami. Svarbu pažiūrėti, kokio dydžio šie filtrai – kuo didesnio ploto filtrai, tuo geriau bus filtruojamas oras ir jūsų ventiliacinė sistema gerokai ilgiau tarnaus. Juk niekam nesinorėtų jau po 2-3 metų, dėl susikaupusių riebalų, remontuoti visą ventiliacinę sistemą.

Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kaip ventiliaciniai gaubtai bus plaunami. Ar yra numatytas susikaupusių riebalų išleidimo mechanizmas? Ar tas išleidimo mechanizmas tikrai patogus? Riebalai gali būti išleidžiami tiesiai į specialią dėžutę, arba per išleidimo čiaupą.

Būtina pažiūrėti, ar pakankamai gera ventiliacinio gaubto surinkimo kokybė. Nuo to priklauso ne tik estetinė išvaizda, bet ir riebalų nepralaidumas. Per ventiliacinio gaubto detalių sujungimus varvantys riebalai – pakankamai dažnai pasitaikantis defektas. 

Nerūdijančio plieno gaminiai sudaro apie 20 % profesionalios virtuvės įrengimo kainos ir nuo jų labai priklauso darbo virtuvėje patogumas. Tad prieš perkant nerūdijančio plieno įrangą, tikrai verta pasidomėti, ką jums siūlo pardavėjai, pačiam įvertinti kiekvieno gaminio surinkimo ir plieno kokybę bei kitus svarbius dalykus.


Nuotraukų paaiškinimai:
1 nuotrauka – perbraukite delnu per gaminio kraštą ir pajusite, ar gaminys apdirbtas pakankamai gerai.
2 nuotrauka – taip gali atrodyti stalas po kelių savaičių naudojimo.
3 nuotrauka – gaminiuose neturi būti vietų, kuriose gali kauptis nešvarumai. 
4 nuotrauka – vežimėlių rateliai turi turėti plastikines apsaugas.

 Mindaugas Jonuškis
„Restoranų verslo“ Nr. 5/2005 (9) informacija