Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kaip apsimesti vyno žinovu?

2006-09-13
Publicējiet savu rakstu

Jei būtų galima vesti vyno degustacijose užduodamų klausimų statistiką, laurai atitektų truputį ciniškam klausimui: „O kaip elgtis, kad taptum panašiu į vyno žinovą?“. Šį klausimą dažniausiai užduoda sėkmingai ar net labai sėkmingai dirbantys verslininkai, viską įpratę gauti labai greitai. Kokie jie bebūtų mano mėgstamas atsakymas visada labai paprastas. Paprasčiausias būdas tapti panašiu į vyno žinovą – perskaityti daug knygų bei žurnalų, nepamirštant paragauti įdomaus vyno.

Kiek ilgiau užtrunka, bet daug maloniau atsakyti susirūpinusiam žmogui, vyną gerai suprantančių žmonių kompanijoje bijančiam pasirodyti nevykusiai. Jei nenorima tapti „ekspertu“, o toks melas išaiškėja labai greitai, visišku neatrodysite kaip nemokša jei laikysitės kelių pagrindinių taisyklių:

- Kaip švarko nešioti nemokantį atpažįsta iš užsegtos apatinės sagos, taip vyno nesuprantantį atskiria iš galantiško, bet nemokšiško vyno taurės laikymo už „galvos“. Ne už kojelės laikomoje taurėje vynas labai greitai sušyla, tad netenka gaivumo bei per greitai atiduoda aromatą. Ypatingai blogai už „galvos“ taurę laikyti stovimame priėmime, nes ją visą laiką laikant rankose vynas tampa iš viso nebegertinas. Be to taurė nuo rankomis valgomų vieno kąsnio užkandžių greitai išsimurzina riebalais. Nėra malonu stebėti į tokią purviną taurę supilto vyno spalvą, tačiau net susitepusiomis rankomis laikant taurę už kojelės susiriebalavimas ne itin pastebimas. Jei žinovų tarpe norite elgtis lyg savas, vyno taurę visada laikykite už kojelės arba pagrindo. Išimtinu atveju, o ir tai tik trumpam, taurę už „galvos“ galima paimti tik tam, kad iš karto perimti ją laikyti teisingu būdu.

- Jei nenorite tapti balta varna vyno žinovų tarpe, nepulkite sriaubti iš taurės tik ją pakėlę nuo vakarėlio metu padavėjo nešiojamo padėklo. Tokio „mielo“ elgesio pavyzdžiu galima laikyti visuomenėje žinomą narcizą, pagarsėjusį darboviečių keitimu bei pretendavimu į privalomo vakarėlių svečio statusą. Neišsiskirsite iš žinovų prieš pirmą paragavimą diskretiškai įvertinę jo spalvą ir aromatą. Šios rekomendacijos nereikia suprasti perdėm tiesmukiškai. Nepradėkite bėgioti po kambarį ieškodami šviesaus fono vyno apžiūrai, taip pat oficialioje aplinkoje nereikia garsiai taurėje šniaukšti aromatą bei burnoje gargaliuoti vynu.

- Patiekdami vyną savo namuose ar organizuotame vakarėlyje laikykitės rekomenduotų vyno serviso taisyklių. Jų žinovai laikosi ne dėl buko snobizmo, bet todėl, kad tai priemonė padėti atsiskleisti geriausioms vyno charakterio savybėm. Net jei ir nežinosite informacijoje apie vyną nurodytų patiekimo subtilybių prasmės, paisydami instrukcijų vis tiek vynui suteiksite geresnį skonį, tad ir pelnysite žinovų pritarimą.

- Jei vyno žinovų tarpe nenorite rėžti akį, vyną ragaukite kaip nepamainomą maisto priedą, o ne kaip alkoholinį gėrimą, geriamą vienumoje. Išskyrus jokiu charakteriu neišsiskiriantį birzgalą už kelis litus, bent kiek kokybės užuomazgų turinčio vyno dauguma puikiausiai atsiskleidžia tik ragaujama kartu su maistu. Žinodami tai vyną tikrai išmanantiems žinovams nesigirkite, jog ilgai mėgaujatės ragavimu tiesiog pasistatę prieš save tik solidaus vyno taurę. Tai nebus priimta lyg didingo Jūsų išmanymo vyne ženklas :-).

- Organizuodami vakarėlį patiekite mažai, tačiau toms aplinkybėms maksimaliai gero vyno. Žinovų tarpe kiekybė nedaro įspūdžio.

Gintautas Jašinskas
„Vynogidas.lt“ informacija ir nuotraukos