Rinkos dalyviai tikina, kad jei kavinėse kavos kokybė 50 % priklauso nuo barmeno profesionalumo, tai biuruose – nuo kavos aparato kokybės. Kavos aparatų nuomotojai vardija naujausių kavos aparatų galimybes ir džiaugiasi, kad įprotis kavą plikyti puodelyje iš biurų po truputį nyksta.
Nors konkurencija tarp kavos aparatus nuomojančių bendrovių didėja – kas dvejus metus rinkoje pasirodo vis po naują žaidėją, tačiau per 30 % kasmet augantys bendrovių pardavimai liudija, kad vietos šioje rinkoje dar užtenka visiems. Gerėjantys kavos aparatus nuomojančių bendrovių veiklos rezultatai rodo, kad biurų darbuotojų įpročiai plikyti kavą puodelyje, o vėliau lakstyti kavos tirščių šalinti, nyksta. Ne paslaptis, kad didžiąja dalimi prie to prisideda ir darbdaviai, darbuotojus kava iš aparatų vaišinantys nemokamai.
„Mūsų statistika byloja, kad daugumoje bendrovių kava dalijama nemokamai. Kartais darbdaviai, norėdami turėti vienodas mėnesines išlaidas, kavos suvartojimą limituoja tam tikru nemokamų žetonų skaičiumi“, – sako Donatas Burba, UAB „Nestle Baltics“ atstovas.
Kokie kavos aparatai biuruose populiariausi, kuri aparatus nuomojanti bendrovė rinkoje lyderiauja, kaip tikino rinkos dalyviai, statistikos surasti nepavyks – tokių tyrimų niekas neužsakinėjo. Kaip stambiausius konkurentus bendrovės minėjo seniausiai rinkoje veikiančias UAB „Selecta“, UAB „Pardavimo automatai“ ir prieš porą metų į rinką atėjusią UAB „Nestle Baltics“. O paklaustos apie naujoves, nuomojamų aparatų pranašumus, kalbėjo kitaip nei apie veiklos rezultatus – noriai ir su užsidegimu.
Mažiems biurams
Donatas Burba, bendrovės „Nestle Baltics“ nuomojančios kavos aparatus, kuriuose naudojami specialiai paruošti „Nescafe“, „Nesquik“, „Nestea“ produktai, sakė galintis pasigirti viena mažiausių rinkoje aparatų nuomos kaina. Bendrovė aparatus mėnesiui nuomoja už 50–80 Lt, o jei kavos per mėnesį bus išgeriama daugiau nei 1000 puodelių, nuomos mokesčio bendrovė visai neims. Vardindamas „Nestle“ aparatų pranašumus bendrovės atstovas minėjo, jog šiuos aparatus lengva eksploatuoti, nereikia šalinti kavos tirščių, nes aparate naudojama tirpi kava, arbata ir šokoladas. Ponas Burba sakė, kad bendrovė gali pasiūlyti itin nedidelių kavos aparatų, kurie ruošia 6 skirtingus gėrimus. Tai, anot jo, itin aktualu mažiems biurams. Paprašytas išvardinti ir trūkumus, jis sakėsi galintis įvardinti tik vieną – tirpi kava Lietuvoje nėra populiari.
Tarpinį variantą tarp tirpios ir maltos pupelių kavos siūlo UAB „Eugesta“. Šios bendrovės nuomojamuose aparatuose kava ruošiama iš plikytos „Merrild“ kavos koncentrato. Pasak Stanislavo Smolskio, bendrovės restoranų, kavinių, barų pardavimo kanalo projektų vadovo, šios kavos skonis artimas gaminamai iš natūralių pupelių.
„Rengėme aklą degustaciją: respondentams davėme ragauti skirtingai pagamintos kavos. Didžioji dalis tvirtino, kad iš kavos koncentrato pagaminta kava skoniu pralaimi pagamintai iš maltų pupelių, tačiau prieš tirpią – laimi“, – pasakoja „Eugestos“ atstovas.
Tačiau, anot jo, nepaisant skonio savybių, kavos aparatai, kuriuose kava plikoma iš kavos koncentrato, visais kitais kriterijais laimi prieš aparatus, kuriuose kava gaminama iš maltų pupelių. Jis vardija, jog naudojant kavos koncentratą aparatuose nesikaupia kavos tirščių nuosėdos, be to, kava paruošiama per devynias sekundes, tai yra keliskart greičiau nei naudojant kavos pupeles. Tai, anot p. Smolskio, itin aktualu konferencijų ar didesnių susibūrimų metu.
Su pieno putele
Antrus metus kavos aparatų nuomos rinkoje dirbančios UAB „Vendor Lietuva“ atstovas sako, jog jų bendrovė puoselėja kokybiškos kavos tradicijas ir savo nuomojamą įrangą siūlo kokybiškos balintos kavos mėgėjams.
„Aparatai, kuriais mes prekiaujame, „Cappuccino“, „Latte“, „Mocha“ kavą patiekia tokią, kad jos skonis nesiskiria nuo profesionalo paruošto kavos puodelio kavinėje“, – tikina Adomas Jablonskis, bendrovės pardavimų vadybininkas.
Jų kavos aparatai ypatingi tuo, kad juose kava skaninama šviežiu šutintu pienu. O Lietuvoje dalis įmonių siūlo pupelių kavą, skanintą pieno ar grietinėlės milteliais.
„Naudojant natūralų pieną kava ne tik skanesnė, bet ir pigesnė – jos savikaina siekia apie 23 centus, o naudojant pieno miltelius – apie 40 centų“, – dar vieną pranašumą įvardija p. Jablonskis. „Vendor Lietuva“ atstovas pasakoja, kad surasti naujų klientų ir jiems įrodyti siūlomų kavos aparatų pranašumą nėra sudėtinga.
„Įmonės atstovą vežamės į savo biurą, ten rengiame kavos degustaciją. Skonis ir kokybė pati kalba“, – pasakoja „Vendor Lietuva“ atstovas. Paprašytas žvilgtelėti į silpnąją šių aparatų pusę, p. Jablonskis sako galintis paminėti didesnę nei vidutinė aparatų nuomos kainą, kuri kartais siekia 200 litų per mėnesį, ir tai, kad aparatus reikia dažniau plauti, nes pienas gali surūgti.
Svarbu ir aptarnavimas
Bene seniausiai kavos aparatų nuomos biurams rinkoje dirbančios UAB „Selecta“ vadovas sakosi galintis pasiūlyti įvairių firmų įvairios kokybės aparatų, kurių nuomos per mėnesį kaina siekia nuo 100 iki 500 Lt. „Kavos aparatai yra mūsų bendrovės nuosavybė, tad skirtingai nei dauguma bendrovių mes nesame prisirišę prie kokio nors prekės ženklo ir galime pasiūlyti įvairių gamintojų, kokios tik pageidaujate rūšies kavos“, – sako Arvydas Vijeikis, UAB „Selecta“ direktorius.
Jis pastebi, kad biuruose populiariausia 100 % „Arabica“ maltų pupelių kava. Tačiau kavos skonį, anot jo, lemia ne vien kavos pupelių, bet ir aparato kokybė – kaip kavos aparatas yra sureguliuotas, kaip dažnai iš jo valomi tirščiai.
„Renkantis, iš ko nuomoti aparatus, derėtų atkreipti dėmesį ir į aparatus nuomojančios bendrovės patikimumą, teikiamų paslaugų kokybę“, – pataria p. Vijeikis. Paklaustas apie naujoves, p. Vijeikis sako, kad jų rinkoje daug. Tačiau pastebi, kad naujovių populiarumą Lietuvos rinkoje dažnai apsprendžia jų kaina.
Keli iš kalbintų specialistų užsiminė, kad rinkoje daugėja bendrovių, kurios klientams siūlo aparatus nuomoti už dyką. Į jų pasiūlymus specialistai pataria žiūrėti itin atidžiai. Anot jų, jau teko girdėti nusiskundimų iš biurų, kad gavę už dyką aparatus, vėliau gerokai permoka už aptarnavimą, perka brangesnę kavą, puodelius. Kartais biurai yra priversti pirkti didesnį kavos kiekį nei jiems reikia.
Jolanta Malinauskienė
„Verslo žinios“, 2007 08 24
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>