Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) vartotojų vertinami kritiškai

2007-03-30
Publicējiet savu rakstu

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimas yra teisėtas ir vis labiau plinta maisto pramonės srityje. Nepaisant to, visuomenės nuomonė apie GMO yra itin kritiška, tai įrodo Lietuvos vartotojų instituto 2007 metų vasario mėn. atlikta apklausa, kurios rezultatus spaudos konferencijoje pristatė Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė bei visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

Vartotojų nuomonės dėl genetiškai modifikuotų organizmų tyrime dalyvavo 1000 respondentų iš 20 Lietuvos miestų ir 63 kaimų, kurių amžius 18 metų ir daugiau. Net 65,5 proc. respondentų patvirtino anksčiau girdėję apie genetiškai modifikuotą maistą – produktus, pagamintus iš augalų ar mikroorganizmų, kurių viena ar kelios savybės pakeistos. Daugiausia apie GMO žinojo aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys, gaunantys 701 Lt ir didesnes pajamas, specialistai bei didžiųjų miestų gyventojai. Net 35,5 proc. respondentų teigė nieko nežinantys apie GMO, didžiąją šių asmenų dalį sudaro vyrai, 70 metų ir vyresni asmenys, turintys nebaigtą vidurinį išsilavinimą, bedarbiai ir kaimo gyventojai.

Net 61,2 proc. respondentų teigė turintys informacijos apie genetiškai modifikuotus produktus. Kaip pagrindinis informacijos šaltinis buvo įvardinta spauda, antroje vietoje liko televizija, trečioje – radijas, ketvirtoje – internetas. Informacinės akcijos ir viešos paskaitos įvardintos kaip silpniausias informacijos apie genetiškai modifikuotus organizmus šaltinis.

Tyrimas parodė, kad visuomenei itin trūksta informacijos apie GMO, nes net 44,2 proc. respondentų negalėjo atsakyti į klausimą apie genetiškai modifikuotų produktų poveikį sveikatai. Nors 47,4 proc. apklaustųjų teigė, jog GMO gali pakenkti sveikatai, daugelis jų (38,5 proc.), paklausti apie GMO neigiamo poveikio priežastis, manė, jog šalutinis tokio maisto ilgalaikio vartojimo poveikis dar neišaiškintas. Beveik tiek pat respondentų (38,1 proc.) teigė, jog GMO vartojimas gali sukelti nenuspėjamų pasekmių. Paklausti apie GMO naudojimą ir kūrimą, net 23,7 proc. respondentų atsakė, jog genetiškai modifikuoti organizmai turėtų būti kuriami tik mokslo tikslams, o 19,8 proc. apklaustųjų teigė, jog GMO kurti išvis nereikia.

Pasak Lietuvos vartotojų instituto prezidentės Zitos Čeponytės, jau yra vykdomas projektas, supažindinsiantis visuomenę su genetiškai modifikuotais organizmais, jų poveikiu bei panaudojimo galimybėmis. Ruošiamasi rengti visuomenei atvirus seminarus įvairiuose Lietuvos miestuose, sukurti vaizdo filmus vyresnių klasių moksleiviams bei komiksų knygeles mažiesiems. Taip pat bus išleistos specialios brošiūros, rengiamos radijo laidos bei kitais būdais skleidžiama informacija apie genetiškai modifikuotus produktus.

2007 03 30

Jolita Katkutė
Meniu.lt informacija