Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Ar juodoji arbata mažina stresą

2007-02-04
Publicējiet savu rakstu

Daugybė mokslinių studijų jau patvirtino, kad arbata sveika širdies ir kraujagyslių sistemai, o dabar pasigirsta ir teiginių, jog ji geba sumažinti stresą. Tačiau švelniai tonizuojančio gėrimo galias šioje srityje dar teks įrodyti.

Apie arbatą kaip švelniai tonizuojantį ir atsipalaiduoti padedantį gėrimą šnekama jau ne vieną šimtmetį, bet patikrinti šiuos teiginius bandė tik viena kita nepriklausomų mokslininkų grupė. Naujausias pastarojo meto tyrimas, atliktas su žmonėmis, ypač didelio arbatos poveikio mažinant stresą nenustatė.

Didžiosios Britanijos širdies fondo finansuoto tyrimo rezultatus sausio pabaigoje paskelbė
specializuotas psichofarmakologijos žurnalas „Psychopharmacology“. Leidinyje rašoma, kad ištyrus suaugusius žmones, kurie 6 savaites gėrė juodosios arbatos po 4 kartus per dieną, nepastebėta, kad jie būtų reagavę į stresą kitaip nei placebo grupės tiriamieji, vartoję specialų gėrimą su kofeinu. Nustatyta tik tiek, kad gėrusieji arbatą po patirto streso greičiau aprimdavo.
Tyrime dalyvavo dvi grupės, kurių kiekvieną sudarė vidutiniškai po 75 žmones. Tiriamiesiems reikėjo atsisakyti įprastų gėrimų su kofeinu – juos pakeitė mokslininkų duoti preparatai. Sukėlus tiriamiesiems socialinį stresą ir jo metu išmatavus kraujo spaudimą, hormonų lygį bei kitus stresą liudijančius organizmo parametrus, paaiškėjo, kad visų tyrimo dalyvių rodikliai smarkiai padidėjo. Kad streso metu gėrusiųjų arbatą širdis plaktų rečiau ar mažiau kiltų kraujospūdis, mokslininkai nepastebėjo, tik atkreipė dėmesį, jog praėjus valandai po stresinės situacijos jų kraujyje buvo mažiau streso hormono kortizolio – tai reiškia, kad jo lygis organizme sunormalėjo greičiau.

Ar toks poveikis būtų juntamas ir toliau dažnai geriant juodosios arbatos, kol kas nežinoma. Su gyvūnais atlikti tyrimai patvirtino, kad arbatoje esantys junginiai turi raminamojo poveikio, bet, kaip pripažįsta patys mokslininkai, šie teiginiai dar menkai pagrįsti patikimais įrodymais.
Amerikiečių mokslininkai įspėja mėgstančiuosius vadinamąją anglišką arbatą, kad į ją pilamas pienas panaikina gėrimo savybes, teigiamai veikiančias širdies ir kraujagyslių sistemą. Taip esą nutinka dėl piene esančių kazeinų, kurie sąveikaudami su arbatos junginiais sumažina katechinų, atsakingų už apsaugą nuo širdies ligų, koncentraciją.

Skaidrė Vainikauskaitė
„Verslo žinios“, 2007 02 02
Interneto archyvo nuotr.
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>