Išvertus iš lotynų kalbos, žodis „aperitif“ reiškia „atidaryti“. Kur buvo pradėtas gurkšnoti aperityvas, tikslių duomenų nėra. Istorijos šaltiniai teigia, jog šiek tiek alkoholio prieš valgį išgerdavo senovės egiptiečiai. Kituose šaltiniuose minima, jog aperityvas atsirado 1786 metais, kai Antonio Benedetto Carpano iš Italijos Turino miesto išrado vermutą, kurio gaminimo receptas vėliau buvo parduotas „Martini“, „Cinzano“, „Grancia“. Vermutas Europoje išpopuliarėjo XIX a., o vėliau paplito JAV.
Aperityvai – tai prieš valgį patiekiami alkoholiniai gėrimai, skirti apetitui sužadinti. Aperityvų yra labai įvairių: tai gali būti spirituoti vynai, žolelių ir kartūs likeriai, šampanizuoti vynai, tačiau populiariausiu išlieka vermutas. Kaip aperityvą galima patiekti ir nealkoholinius gėrimus – įvairias sultis. Tradiciškai aperityvai patiekiami be šiaudelio ir be ledo, tačiau prie jo gali būti patiekiamos nedidelės užkandėlės, pavyzdžiui, sūrūs sausainukai, riešutai ar alyvuogės. Didesniuose suėjimuose ar vakarėliuose patiekiamos išradingesnės užkandėlės – įvairūs įdaryti vaisiai, sūrių, kumpio, žuvies sumuštinukai ar maži pyragaičiai.
Šiandien aperityvas labai madingas Italijoje, ypač Šiaurės Italijos regionuose, o aperityvo sostine laikomas Milanas. Šioje šalyje itin populiarūs kartūs aperityvai su „Campari“, „Suze“ ar „Cinzano“. Daugelyje šalies kavinių galima paskanauti namų gamybos aperityvo, kuris dažniausiai būna švelnaus vaisių skonio.
Graikai, priešingai nei temperamentingieji italai, dažniau mėgaujasi stipresniu aperityvu – anyžiniu „Ouzo“, o čekai renkasi karčiųjų likerių grupei priklausantį „Becherovka“. Pastarasis likeris paskanintas anyžiais, cinamonu ir apie 32 rūšių žolelėmis. Prancūzai prieš valgį ragauja „Pastis“ – anyžinį 40-4 5% likerį. Gėrimas dažniausiai praskiedžiamas vandeniu ir geriamas iš aukštų taurelių.
Itališkas aperityvas – paprasta ir greita
Jums reikės 30 g „Campari“ ir 30 g „Cinzano Rosso“ (raudonas vermutas). Į plačią taurę sudėkite ledo kubelius ir supilkite abu gėrimus, praskieskite sodos vandeniu ir įdėkite juostelę apelsino žievelės.
Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotrauka: http://blogs.menupages.com
Meniu.lt informacija