Įspūdingo dydžio aštuonkojai, jūrų žvaigždės, medūzos, sraigės, vorai ir kiti gyviai anksčiau baugino tik siaubo filmuose. Šiandien tai – realybė!
Prieš Velykas pasibaigė Tarptautinių poliarinių metų programa, kurios metu vyko 11 ekspedicijų vandenyse, išsidriekusiuose aplink Antarktiką. Ekspedicijose dalyvavo mokslininkai iš 23 šalių. Programa vyko 50 dienų ir pagrindinė jos užduotis bei tikslas buvo ištirti jūrų gėrybių ir kitų gyvybės formų įvairovę aplink Antarktiką, o taip pat globalinio atšilimo padarinius Antarktikoje. Rezultatai nustebino ne tik tyrinėtojus, bet ir visą pasaulį.
Tūkstančius kilometrų jūros dugnu sukorę mokslininkai surinko daugiau nei 3 tūkstančius mėginių. Šie mėginiai – labai vertinga medžiaga tyrinėjimui, jie išsiuntinėti ne tik muziejams, bet ir mokslo įstaigoms bei institucijoms, kurios užsiims tolesniu jų tyrimu. Bus nustatinėjama, kuriai rūšiai jie priklauso, bandoma iššifruoti DNR ir atlikti kitokius tyrimus. Anot vieno mokslininko iš Naujosios Zelandijos nacionalinio vandens ir atmosferos tyrimų instituto, kol kas sunku pasakyti, kiek naujų jūros gyvybės formų rūšių buvo atrasta, kadangi nemažai laiko užtruks, kol visa medžiaga bus ištirta.
Vienareikšmiškai jau dabar galima tvirtinti, kad ekspedicijų vaizdai nustebino nevieną mokslininką ir paprastą žmogų: milžiniško dydžio jūrų gėrybės atrodo fantastiškai. Medūzos su 4 metrų ilgio čiuptuvais, didžiulės jūrų sraigės ir jūrų žvaigždės, kurios didesnės už lėkštę, gigantiškos lelijos, kurios driekiasi jūros dugnu šimtus kilometrų – visa tai, rasta paslaptingose ir prieš tai mažai tyrinėtose vandens gelmėse netoli Antarktikos, stebina savo dydžiais.
Mokslininkai šį fenomeną pavadino „gigantizmu“. Anot tyrinėtojų, tokio įspūdingo dydžio jūrų gėrybės ir kitos gyvybės formos sugebėjo užaugti dėl labai palankių sąlygų: žemos temperatūros, didelio deguonies kiekio vandenyje, o taip pat natūralių plėšrūnų stokos.
Stefano Schiaparelli, moliuskų ekspertas iš Italijos nacionalinio Antarktikos muziejaus Genujoje, tvirtino, jog jau preliminariais duomenimis ekspedicijų metu buvo atrastos mažiausiai 8 naujos moliuskų rūšys.
Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: newsvine.com
Nuotraukos: Associated Press
Meniu.lt informacija