Alžyras viena iš keturių Šiaurės Afrikos šalių, kurios pakrantę skalauja Viduržiemio jūra. Alžyro virtuvė - tai visa skonių ir kvapų jūra. Čia persipynusios prancūzų, arabų, turkų, berberų įneštos kulinarinės subtilybės.
Tradicinė virtuvė
Kulinariniai šaltiniai teigia, jog su berberais į Alžyrą atkeliavo aviena, įvairūs troškiniai, daržovės, kruopos, džiovinti vaisiai. Turkai šios šalies virtuvę paįvairino įvairiais pyragėliais bei prieskoniais, o štai prancūzai papildė pomidorų piurė, aperityvais ir saldumynais. Be abejonės, kiekvienas alžyrietis nedvejodamas pasakys, kad jų nacionalinis patiekalas yra kuskusas (couscous) – tai garuose paruošta košė, patiekiama su mėsa, daržovėmis ir padažu. Tačiau labai populiarus ir vegetariškas troškinys su daržovėmis shakshuka (populiarus patiekalas ir Izraelyje) bei tagine troškinys gaminamas labai įdomiuose moliniuose puoduose nuo kurio manoma ir kilo patiekalo pavadinimas. Paprastai alžyrietiškas tagine ruošiamas iš avienos ar vištienos, o svarbiausias ingredientas yra kiaušiniai. Daržovės nėra taip jau apibrėžtos, naudojamos gana įvairios - paprikos, artišokai, morkos, špinatai, moliūgai, saulėje džiovinti pomidorai, cukinija. Alžyriečiai kaip ir jų kaimynai iš Tuniso dažnai vartoja harisa – tai „čili“ pasta.
Patiekalus alžyriečiai gardinami kmynais, mairūnu, kalendra, paprastuoju pankoliu, paprika, mėtomis. Apie 600 m.arabai iš Rytinės Indonezijos atgabeno šafraną, imbierą, muskatą, gvazdikėlius ir cinamoną, tad ir šiais prieskoniais dažnai skaninami valgiai. Alyvų aliejus, alyvuogės, vaisiai kaip antai slyvos, apelsinai, persikai atkeliavo iš Ispanijos dar 1500 m., nors kai kurie šaltiniai mini, jog šiuos atgabeno romėnai. O štai mslalla – marinuotas alyvuoges – alžyriečiams pasiūlė prancūzai. Tai užkandis, kuris labai populiarus Viduržiemio Jūros regione.
Alžyre labai populiari stipri ir kartu saldi kava, kartais paskaninama kardamonu, o jos gėrimo kultūra tokia kaip Turkijoje, nes paprastai prie puodelio kavos paduodama stiklinaitė vandens. Tačiau, pirmenybė teikiama vistik arbatai, kurią į Alžyrą atgabeno taip pat turkai. Alžyriečiai mielai gurkšnoja ne tik juodą arbatą, bet mėgaujasi etzai, mėtų arbata. Vynų mėgėjai čia taip pat suras kuo apsivaišinti – sausaisiais Medea, Mansourah and Mascara arba raudonaisiais Medea ir Mascara.
Patiekalų meniu
Merquez - pikantiškos avienos dešrelės
Harira – Ramadano metu ruošiama sriuba iš pomidorų, lęšių, svogūnų, ryžių, česnakų, įvairių prieskonių ir kitų produktų
Loubia b'Dirsa – baltų pupelių troškinys
Badendjal – kepintų baklažanų salotos
Slata bel Clementinas – svogūnų ir apelsinų salotos
Mderbel Qar'a – cukinijų troškinys
Kesra – manų kruopų duona
Griouche – medaus pyragaičiai
Kalb-el-louz – manų kruopos, migdolų pasta ir rožių vanduo
Ghribia – cukriniai sausainiai
Jolanta Bagurskienė
Parengta pagal įvairius interneto šaltinius
Nuotrauka www.sxc.hu