Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

3 magiškos raidės – SPA. Kas tai?

2006-09-27
Publicējiet savu rakstu

Vis dažniau tenka išgirsti apie SPA ir jo populiarėjimą, tačiau toli gražu ne kiekvienas žino, ką reiškia šios trys raidės. Versijų yra net keletas. Pasak vienos, pavadinimas kilęs iš lotyniško posakio „sanitas per aqua“ (lietuvių kalba pažodinis vertimas skambėtų „sveikata per vandenį“), kita teigia, neva, tokį pavadinimą turėjęs vienas dabartinės Belgijos teritorijoje esantis miestas, kur pailsėti ir nuplauti nuovargio po nuožmių kautynių plūsdavo Romos imperijos kariai. Pasak trečiosios, pavadinimas kilo iš senosios anglų kalbos ir reiškęs vietą, kurioje renkamasi pailsėsi ir pasilepinsi. Vis dėlto dauguma SPA terminą kildina iš lotyniškojo posakio, manydami, kad ši versija labiausiai pagrįsta.

Nuo senovės iki šių dienų
Šiuolaikinių SPA centrų pradžia siekia net keletą tūkstantmečių. Vandens gydomosiomis galiomis naudotąsi Senovės Graikijoje, Romos imperijoje, Babilone ir kitur. Nebūdavo pamirštamos ir kitos malonumą kūnui bei sielai teikiančios procedūros. 19-ojo amžiaus pradžioje SPA tradicijas prisiminė Europa, tiesa, toks malonumas tuomet buvo itin brangus ir įkandamas tik karališkųjų šeimų nariams bei turtingiems aristokratams. Tąsyk išpopuliarėjo mineralinio vandens vonios, jomis gydyta kilminguosius kamavusi podagra, sąnarių ir širdies ligos. Sakoma, jog iki šių dienų Europoje populiariausios vandens procedūros, o JAV SPA centrų lankytojai kur kas dažniau renkasi gydomuosius bei atsipalaiduoti padedančius kūno ir veido masažus. Amerikiečiai ir laikomi dažniausiais SPA centrų lankytojais. Ir kas gi nenorės išmėginti tokį rožių eterinį aliejų naudojant atliekamą masažą, kuriuo mėgaujasi pati Sharon Stone, ar pasilepinti tokiomis pat purvo kaukėmis kaip Julia Roberts. Ne ką mažiau atsilieka racionalieji vokiečiai. Šiandien Vokietijoje veikia apie 300 didesnių ir mažesnių centrų, manoma, kad per pastaruosius 40 metų juose apsilankė apie 9 milijonus lankytojų.

Kartais juokaujama, kad lankytis SPA centruose kai kuriose šalyse tapo tokiu pat įprastu dalyku kaip pirkti naują automobilį ar vakarieniauti madingame restorane. Pašėlęs gyvenimo tempas bei nuolat patiriamas stresas verčia šiuolaikinį žmogų ieškoti atgaivos ir ramybės, vietos, kurioje galima ne tik pailsėti, bet ir pasilepinti. Juk SPA – tai ne tik nauda, bet ir toks malonumas, kokio nesuteiks viešnagė įprastiniame vandens atrakcionų parke ar bet kurioje gydymo įstaigoje.

Kodėl verta rinktis SPA centrą ir kokį pasirinkti?
Manantys, jog tokie centrai tegali pasiūlyti maloniai pasipliuškenti sūkurinėje ar mineralinio vandens vonioje, klysta. Siūlomos pačios įvairiausios programos: nuo poilsinių atpalaiduojamųjų iki gydomųjų. Į SPA centrus vyksta ir norintieji atsikratyti keleto nereikalingų kilogramų, ir norintys mesti rūkyti arba atsikratyti potraukio alkoholiui ar narkotikams, norintys padidinti ar sumažinti savo seksualinį apetitą, pagerinti sveikatą, norintys tiesiog gerai pailsėti ir atsipalaiduoti. Ir, be jokios abejonės, patirti visus įmanomus SPA malonumus. Trumpai tariant, tuo pačiu metu gauti ir naudos kūnui, ir peno sielai. Procedūrų esama daug ir be galo įvairių: nuo kaitinimosi nacionaliniu Suomijos pasididžiavimu laikomoje saunoje, kurį išbandęs dažnas, iki ajurvedos ir reiki principais paremto ar net senojo tajų masažo ir gydymo karštais akmenimis. Tad norint pasimėgauti geriausiu, ką gali pasiūlyti skirtingos tautos, visai nebūtina išsiruošti į kelionę aplink pasaulį, užteks pasirinkti gerą SPA centrą.

Tiems, kurie nutarė kaip tik tai ir padaryti, vertėtų susipažinti su SPA centrų rūšimis ir pasirinkti tą, kuri labiausiai atitinka jų poreikius. Dažniausiai SPA centrai klasifikuojami į 5 rūšis. Siūlome trumpai susipažinti su kiekviena iš jų.

Jei turite laisvas bent keturias dienas ar savaitę ir pagrindiniu SPA aplankymo tikslu laikote kūno, proto ir sielos harmonijos atkūrimą, rinkitės poilsinį centrą (anglų k. Destination SPAS). Čia galėsite išklausyti paskaitų apie sveiką gyvenseną ciklą, pasimankštinti, jums bus sudaryta speciali dieta bei dvasinio tobulėjimo programa, galėsite išmokti pasigaminti sveikos mitybos principus atitinkančių patiekalų ir pagerinti sveikatą.

Norintiems ne tik gauti peno kūnui ir sielai, bet ir pasimėgauti geriausiomis atostogomis, geriau rinktis SPA centrus, kurie įsikūrę kurortuose ar tokias paslaugas teikiančius viešbučius (anglų k. Resort and Hotel SPAS). Paprastai tokie centrai ne tik teikia SPA procedūras, bet ir siūlo daugybę būdų laisvalaikio praleidimui bei suteikia progą savarankiškai keliauti ten, kur tik jūs pageidausite, neapleisti jūsų mėgstamos sporto šakos treniruočių, pasimėgauti gurmaniškais vietinės virtuvės patiekalais, o gal net surengs vietinių vynų degustaciją (žinoma, jei tas regionas garsėja savo vynais).

Na, o nuolat skubantiems ir teturintiems vos kelias laisvas valandas geriausiai tiks SPA dienos centrai (anglų k. Day SPAS). Juose per neįtikėtinai trumpą laiką galima pasilepinti pagal individualius poreikius pritaikytomis procedūromis, kurių viena paprastai trunka ne ilgiau kaip pusvalandį. Save gerbiantis centras pasiūlys ir odos priežiūros procedūrų, raukšles naikinančių veido masažų, purvo ar jūros dumblių kaukes visam kūnui, akupunktūros procedūras, suteiks galimybę pabendrauti su sveikos gyvensenos specialistais ar net apsilankyti čia pat įsikūrusiame prekybos centre.

Medicininę praktiką taikantys SPA centrai (anglų k. Medical SPAS) pasiūlys ne tik profesionalių medikų atliekamas kosmetologines ir estetines grožio procedūras, bet ir nedideles plastines operacijas, pavyzdžiui, sustabdyti laiką kolageno infekcijomis ar atliks veido odos tempimo procedūrą. Šiuo metu amerikiečiai itin žavisi dar gana nauja paslauga – vis dažniau suskaudus dantį bėga į SPA centrus, kur tuo pat metu ne tik atsikrato varginančio skausmo, bet ir gali pasimėgauti kitomis maloniomis procedūromis.

Jau susipažinusiems su SPA malonumais ir pasišventusiems nuo šiol visas atostogas leisti būtent taip, siūloma įsigyti vasarnamį SPA kaimelyje (anglų k. SPA Residential Living) ir kada tik panorėjus čia atvykti. Be tradicinio poilsio tokiame kaimelyje jums bus pasiūlytos ir visos įmanomos gydomosios programos, sudaryta individuali treniruočių programa, galėsite apsilankyti sveiko maisto restorane ar pagal SPA principus dirbančioje medicinos įstaigoje. Jei toks poilsis jus sužavėjo, pasitikrinkite, ar savo banko sąskaitoje turite bent pusę milijono dolerių. Jei atsakymas neigiamas, nenusiminkite, tiesiog rinkitės kitą SPA rūšį.

Kuo pasidomėti prieš išvykstant?
Jei pasiryžote tučtuojau krautis lagaminus ir vykti į SPA centrą, žinokite, kad norint išvengti netikėtumų vertėtų susipažinti su jūsų pasirinkto centro teikiamomis paslaugomis ir kainomis. Priešingu atveju gali tekti skaudžiai nusivilti. Ne į visus SPA centrus galima vykti visai šeimai. Pastaruoju metu vis labiau populiarėja atskiri SPA centrai vyrams ir moterims, kai kuriuose centruose, kurie skirti visai šeimai, su savo sutuoktiniu galite ir beveik nesusitikti, mat jį apgyvendins kitame kambaryje ir jam pasiūlys visiškai kitokias procedūras nei jums. Ne visi SPA centrai noriai priima paauglius ir mažamečius vaikus. Todėl, jei planuojate vykti kartu su savo atžalomis, pasidomėkite, ar jūsų pasirinktas centras gali pasiūlyti ką veikti nerimstančiam paaugliui sūnui ar norinčiai atsikratyti jaunatvinių spuogų dukrai. Šeimoms su ikimokylinio amžiaus vaikais ar kūdikiais iki 1-erių metų rasti SPA centrą dar sunkiau. Kol tėveliai mėgausis SPA malonumais, jų mažylius paglobos toli gražu ne kiekviename centre.

Prieš vykdami pasidomėkite ir siūloma programa, kad nenutiktų taip, jog atkeliavę į seniai planuotą aplankyti šalį būsite priversti prakiurksoti centro teritorijoje ir neturėsite progos išvykti į bent vieną ekskursiją. Nusivilti gali ir gurmanai, mat itin griežtų sveikos gyvensenos principų besilaikančiuose centruose nė su žiburiu nerasi išskirtinių nacionalinių patiekalų, o išdrįsus į kambarį atsinešti alkoholinių gėrimų gali tekti tuoj pat ruoštis keliauti namo. Tokioje vietoje negausite ir daugeliui įprasto rytinio kavos puodelio. Dėl šių priežasčių norintiems kur paganyti akis ir gurmanams geriausiai tiktų apsistoti SPA paslaugas teikiančiame viešbutyje, ten suteikiama daugiau galimybių pasirinkti.

Kainos taip pat labai skirtingos, nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių litų parai. Paprastai reklaminiuose lankstinukuose ir internete nurodomos standartinio dviviečio kambario kainos, už kai kurias paslaugas gali tekti papildomai susimokėti. Viešnagės prezidentiniame numeryje kainos dažniausiai nenurodomos. Jei planuojate atvykti vienas, tikriausiai teks mokėti už dvivietį kambarį, nes tik nedaugelis SPA centrų turi vienviečių kambarių. Atminkite, kad liepą pats atostogų įkarštis, todėl šį mėnesį kainos pakyla.

SPA centruose siūlomos procedūros bei papildoma veikla taip pat nevienodos. Bene visur siūlomi gydomieji ir atpalaiduojamieji veido ir kūno masažai, įvairios kūno kaukės, sūkurinės ir mineralinio vandens vonios, organizmą valantys kūno įvyniojimai į purvą ar jūros dumblius. Tačiau esama ir išskirtinių procedūrų. Tokių kaip tradicinis tajų ar actekų, šešiomis rankomis atliekamas masažas, gydymas garais stalaktitų ir stalagmitų urvuose ar vadinamuose ametisto kambariuose, pieno ar rožių žiedlapių vonios. Išrankiems lankytojams SPA centrai siūlo jogos, meditacijos ajurvedos, tai či, Pilateso pratimų pamokas, aerobikos, golfo, dviračių ir žiemos sproto šakų treniruotes, išsinuomoti banglentę ar keletui valandų ištrūkti į kalnus lydimiems instruktoriaus. Galima ir žaisti tenisą, žvejoti, gilintis į dzen budizmo paslaptis ar tiesiog atsikratyti nereikalingų kilogramų skambant Lotynų Amerikos šokių ritmams.

Nedideliuose ir ypač kalnuose įsikūrusiuose SPA centruose neretai maistą sau ir kitiems lankytojams ruošia tie, kurie panoro lankyti maisto ruošimo kursus. Itin griežtai sveikos gyvensenos principų besilaikančiuose centruose siūlomi tik vegetariniai patiekalai arba vadinamasis SPA meniu, sudarytas atsižvelgiant į regiono tradicinės virtuvės subtilybes, tačiau čia laikomasi principo – nė lašo alkoholio. SPA paslaugas teikiantys prabangūs viešbučiai paprastai turi bent 2 restoranus, kuriuose alkį numalšins ir taure gero vyno pasimėgaus net pats išrankiausias gurmanas, o dienos centruose esančiose kavinukėse valgiaraštis labiausiai atitinka skubančio miestiečio reikalavimus.

…seniai svajojau apsilankyti gerame SPA centre, tačiau ilgokai tai atidėliojau. Slovėnijoje esantį Dolenjske Toplice Healh Resort centrą pasirinkau dėl prieinamos kainos. Ir tikrai nenusivyliau. Likau sužavėta visų išmėgintų vandens procedūrų, ypač maudynių karštame kūno temperatūros terminiame vandenyje, po kurių jaučiausi tarsi dešimčia metų atjaunėjusi. Itin maloniai nuteikė ir jauki aplinka bei visų vandens procedūrų metu skambanti meditacinė muzika, padėjusi pamiršti visus rūpesčius. Susigundžiau išmėginti ir naudojant karštus akmenis atliekamą masažą. Prisipažinsiu, jokių išskirtinių pojūčių nesitikėjau, tačiau buvau maloniai nustebinta. Pajutau ne tik akmenų ir masažą atliekančių rankų šilumą, bet ir neapsakomą kūno lengvumą. Na, o pagal senovines tajų tradicijas keturiomis rankomis atliekamą masažą siūlyčiau išmėginti visiems, kurie mano, kad visi masažai vienodi – nenusivils ir jausis tarsi pakylėtas nuo žemės net pats išrankiausias. Nepakartojamą įspūdį paliko viešnagė vynuogyne ir vietinių vynų degustacija. Džiugu, kad turėjau galimybę ir pažaisti tenisą. Šiame centre pasiūlysiu apsilankyti ir savo draugams… – Spa malonumus patyrusi Lina.

Daugiau informacijos apie SPA ieškokite TopTravel kelionės