Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

„Lavaš“ - „sunkus, bet geras darbas“ (pasaulio virtuvės)

2010-04-30
Publicējiet savu rakstu

Duona Armėnijoje yra ypač gerbiama. Šioje šalyje kviečiant svečius nevartojamas posakis „papietauti“ ar „pavakarieniauti“, tiesiog sakoma „pavalgyti duonos“. Tą pagarbą galima matyti net bažnyčiose, Armėnijos Apaštalų šventyklose, kur atėjusiems dalijami sauso lavašo gabalėliai – kaip šventa duona.

Armėniška duona - „lavaš “

Vieną kartą išbandę įvairių gamintojų kepamą armėnišką duoną „lavaš“ apsistokime ties pačia skaniausia ir kokybiškiausia šios rūšies duona. Net nebūdami armėnais ir nežinodami, koks turi būti tikrasis armėniškas lavašas, savo skonio receptoriais ir pojūčiais pajusime šviežiai iškeptos, minkštos, originalios duonos išskirtinumą. UAB „Kilikija“ kepamai armėniškai duonai „lavaš“ duodame aukščiausią įvertinimą – „Pasaulio virtuvių“ šedevro ženklą ir rekomenduojame rinktis būtent šio gamintojo produktą.

Legenda

Kadaise Armėnijoje gyveno karalius Aramas. Kartą nutiko taip, jog kovodamas jis pateko į Asirijos karaliaus Nosoro belaisvę. Šis pateikė sąlygas: „Dešimt dienų liksi be duonos, alkanas. Vienuoliktąją dieną kovosi su manimi ir, jei laimėsi, paleisiu sveiką, grįši pas savo tautą su karaliaus vertomis dovanomis. Pralaimėsi – savo šalį atiduosi.“ Kitą dieną Aramas pareikalavo, kad iš armėnų karių stovėjusių prie Asirijos sienos, atneštų jam jo pačius gražiausius šarvus. Asiriečiai nuskubėjo vykdyti garbaus belaisvio prašymą. Armėnai kaip mat susiprato, kad jų karalius kažką rezga, ir siekdami laimėti laiko asirų karius užlaikė visai nakčiai. Švintant karaliui Aramui buvo atnešti jo šarvai. Asiriečiai nė neįtarė, jog šarvuose buvo užslėpta plonytė duona. Tais laikais apie lavašą ir girdėję nebuvo – nieks nenumanė, kad šarvuose įmanoma paslėpti duoną... Aramas paėmė šarvus, bet pareiškė, kad jie nėra patys gražiausieji. Kariai vėl buvo išsiųsti pas armėnus atnešti naujų šarvų. Bet ir tąkart jie neįtiko karaliui. Kiekvieną dieną iki sutarto termino asiriečiai mynė tą patį kelią ir kaskart, to nežinodami, Aramui nešė duonos. Vienuoliktąją dieną Aramas ir Nosoras išsiruošė į kovą. Nosoras buvo įsitikinęs, jog Armėnijos karalius, likęs be duonos, nusilpo ir savo šalį jau prarado, tačiau netikėtai Aramas laimėjo ir savo šalį garbingai susigrąžino. Armėniška duona jį išgelbėjo. Sugrįžęs namo karalius liepė paskelbti visai šaliai: Tegu nuo šiol Armėnijoje vietoje visų kitų duonų bus kepamas lavašas!

Apie lavašą

Armėniškas žodis „lavaš“ – tai trumpinys iš žodžių junginio „lav ašchatank“, kas išvertus reiškia „sunkus, bet geras darbas“. Tai plonas, kaip popierius, kepinys: 1-1,5 mm storio ir 70x40 cm dydžio. Duonos sudėtis labai paprasta: miltai, vanduo, druska. Šios duonos gamyba nepasikeitė per tūkstančius metų ir iki šiandien ji yra gaminama rankomis. Armėnijos kaimuose lavašą kepa dideliais kiekiais specialiose, žemėje įrengtose krosnyse, vadinamose „tonyr“. Įprastai Armėnijoje jį kepa įvairaus amžiaus moterys – jaunesnės minko tešlą, o labiau patyrusios ją permetinėja viena kitai, tempia ir tvirtina ant „tonyro“ sienų. Toks lavašo gamybos procesas itin sudėtingas, tačiau iškepto kiekio šeimynai pakanka 4–6 mėnesius. Šviežiai pagamintas lavašas išdžiovinamas, sulankstomas ir laikomas sausoje, vėsioje vietoje. Prieš vartojant imamas reikiamas lavašo kiekis, apšlakstomas vandeniui ir po 15 minučių duona vėl – šviežia ir minkšta. Mūsų dienomis armėnų duona lavašas – labai patogus produktas. Į jį galima susukti viską, ką tik norime (jis netrupa). Puikiai praverčia vykstant į kelionę, nes užima mažai vietos, nepamainomas išvykose gamtoje, idealiai tinka su šašlykais ar užkandžiais.

Vakarėliuose, furšetuose ir banketuose lavašas patiekiamas įvairiai – pasitelkus fantaziją ir naudojant skirtingus ingredientus, taip pat pasirenkamus pagal skonį. Įdarui galima naudoti beveik viską – nuo saldžių vaisių iki mėsos ar jūros gėrybių. Jei lavašas apdžiūvo, pašlakstykite geriamuoju vandeniu ir kaip mat jis vėl taps minkštas. Be to, ši armėniška duona tinka visiems: vaikams ir suaugusiems, sergantiems diabetu ir besirūpinantiems savo grakščiomis kūno linijomis (tai mažo kaloringumo produktas), taipogi skirtingų religinių pažiūrų atstovams.

Daugiau informacijos www.pasauliovirtuves.lt

Suktinukas su lašiša

Pasirinkti lavašo dydi (visą arba dalį) ir ištiesti ant stalo. Ištepti lavašą plonu, šiek tiek atšilusiu, sviesto sluoksniu. Išilgai vyniojamo lavašo sudėti silpnai sūdytos lašišos gabalėlius (arba kitos žuvies file), nuluptus ir šiaudeliais supjaustytus agurko gabalėlius ir smulkiai supjaustytus krapus. Visus įdaro komponentus pasirinkti pagal norimą proporciją. Viską suvynioti į vieną didelį lavašo vyniotinį ir padėti į šaldytuvą kelioms valandoms ar ilgiau. Prieš patiekiant supjaustyti griežinėliais (galima įstrižai), kad gautųsi suktinukai. Labai autentiška ir originalu papuošti granatų skiltelėmis.

Raminta Skripkaitė
Nuotraukos bei papildoma informacija UAB „Kilikija“
Meniu.lt informacija



2010 04 30