Kadagių skonio alkoholinis gėrimas – jenever – išpopuliarėjo XVIII amžiuje ir dideliais kiekiais buvo eksportuojamas į Angliją, kur tapo įkvėpimu Londono sausajam džinui – stipresnis prieskoninis gėrimas, daugiau tinkamas maišyti kokteilius nei gerti gryną. Iki 1970 metų jenever buvo tipiškas studentų gėrimas – stiprus alkoholinis gėrimas už mažą kainą.
Olandai skiria dvi jenever rūšis: oude jenever (senas, subrandintas) ir jonge jenever (jaunas), tačiau tai neturi nieko bendro su metais. Esmė yra gaminimo būdas.
Oude jenever gaminamas pagal seną apdirbimo būdą, kuris buvo žinomas dar prieš 1900 metus ir pagrįstas moutwijn – salykliniu vynu: distiliuojamas tris kartus iš kviečių, rugių ir smulkintų miežių salyklo. Per trečią distiliaciją dedamas aromatas – kadagių uogų arba prieskonių, tokių kaip kmynai ar anyžiai. Šiam gėrimui skonį gali suteikti netgi vaisiai, pavyzdžiui, obuoliai ar vyšnios. Gėrimas gali būti brandinamas ąžuolo statinėse daugiau kaip 20 metų arba suvartojamas iš karto. Tai gelsvos spalvos, aromatinis, saldus alkoholinis gėrimas.
Jonge jenever – tai pramoninis gaminys, kuris pasirodė po 1900 metų. Gaminamas fermentuojant kviečius (arba cukrinius runkelius) ir distiliuojamas vieną kartą iki 96 laipsnių stiprumo. Dažniausiai būna bespalvis, beskonis ir bekvapis.
Šiandien gaminamame gėrime labiau jaučiamas javų, o ne kadagių skonis. Olandijoje jenever beveik visuomet geriamas grynas, nes yra švelnaus, subtilaus skonio. Paprastai patiekiamas labai šaltas, tiesiai iš butelio, kuris laikomas šaldymo kameroje. Ir jokių ledo gabalėlių. Šiam gėrimui naudojamos stiklinės taip pat dažnai atšaldomos.
Jenever dažnai geriamas su šaltu nestipriu šviesiu alumi. Toks gėrimo būdas vadinamas kopstoot („suduoti galva“) – pirma išgeriama alaus ir tada užgeriama degtinės. Kitas variantas – duikbootje („povandeninis laivas“) – stikliukas su jenever įmerkiamas į alaus bokalą.
Vaida Jankutė
Parengta pagal užsienio spaudą
Nuotrauka en.wikipedia.org
Meniu.lt informacija
Dėkojame Nyderlandų
Karalystės ambasadai