Nors ryžiai yra pagrindinis ir populiariausias kasdienis japonų maistas, tačiau, dėl savo nedidelės kainos ir paruošimo paprastumo, jiems populiarumu nedaug tenusileidžia makaronai.
Kaip ir daugelis kitų dalykų, taip ir makaronai į Japoniją atkeliavo iš Kinijos. Daugiau nei prieš 1200 metų budistų vienuoliai į Japoniją atsinešė su savimi ir makaronų gaminimo paslaptis, kurios Kinijoje buvo puoselėjamos nuo dar senesnių laikų. Šis maistas, dėl savo paprastumo pritapęs prie asketišką gyvenimo būdą propaguojančių budistų, nesunkiai rado vietą ir to meto japonų valgiaraštyje. Laikui bėgant pradėjo atsidarinėti makaronų parduotuvėlės, užeigos.
Pirmieji makaronai Japonijoje buvo gaminami kitokios formos nei dabar. Iki XII a. japoniški makaronai buvo stačiakampiai ir tik vėliau įgavo įprastą juostelės pavidalą. Dabartiniais laikais labiausiai paplitusios makaronų rūšys Japonijoje yra „udon“, „soba“, „ramen“, „somen“ ir „yakisoba“.
Japoniški „udon“ makaronai gaminami iš kvietinių miltų. Jie yra kiek storesni nei „soba“ makaronai ir patiekiami šilti ar šalti su įvairiais priedais. „Udon“ makaronai tapo populiarūs dėl jų nesudėtingo ir nebrangaus gamybos proceso. „Soba“ makaronai yra ruošiami iš grikių bei kviečių miltų ir dėl to jų spalva kiek neįprasta – rusvai pilkšvo atspalvio. Savo storiu jie panašūs į „spagečius“. Iš jų galima pagaminti tiek šaltus, tiek ir karštus patiekalus su įvairiais pagardais.
„Ramen“ makaronai yra laikomi kinų makaronais, nes dar nepamiršta jų kiniška kilmė (jie palyginus neseniai atkeliavo į Japoniją kartu su kinų imigrantais, ir buvo „sujaponinti“). Iš šių makaronų su įvairiais pagardinimais dažniausiai gaminamos sriubos. „Somen“ makaronai, kaip ir „udon“, yra vietiniai makaronai, gaminami iš kvietinių miltų, bet žymiai plonesni. Dažniausiai valgomi šalti. „Yakisoba“ makaronai yra kiniško tipo makaronai, paprastai kepami aliejuje ir patiekiami su daržovėmis, mėsa ir imbieru. Sriubų gamyboje dažniausiai naudojami „ramen“ makaronai. Šie makaronai paprastai patiekiami sultinyje, pagardintame „miso“ ar sojos padažu ir ant viršaus užbarstytomis įvairiomis daržovėmis ar mėsos gabaliukais.
Kaip antrieji patiekalai makaronai patiekiami su įvairiais padažais, paskaninti jūros žolėmis ar tarkuotu japonišku ridiku, į kuriuos jie yra pamirkomi. Taip pat makaronai yra kepami „wok“ keptuvėse su daržovėmis, mėsa.
Japonijoje makaronai valgomi ne tik kaip karšti patiekalai. Karštomis vasaros dienomis yra įprasta gaivintis šaltaisiais makaronų patiekalais. Tai yra įvairios sriubos, antrieji patiekalai su daržovėmis arba atšaldyti makaronai tiesiog pamirkomi įvairiuose padažuose ir su dideliu pasigardžiavimu ir garsu šliurpiami (Japonijoje tai įprasta).
Nors makaronų sudedamosios dalys nėra įmantrios (vanduo, miltai ir truputis druskos) bei pačių makaronų rūšių yra ne per daugiausia, vis dėlto, dėl Japonijos regionų virtuvių ypatybių, japonai gali lepintis nesuskaičiuojama gausa makaronų patiekalų, kuriems išragauti ir aprašyti reikėtų tikrai nemažai laiko.
Linas Kesminas
Meniu.lt bendraautorius
Interneto archyvo nuotrauka
Daugiau apie pasaulio virtuves: http://virtuves.meniu.lt