Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Birma – pavadinimą, bet ne virtuvę pakeitusi šalis (svetur)

2006-09-21
Publicējiet savu rakstu

Birma, dar vadinama „aukso šalimi“, britų buvo užkariauta ir prijungta prie Indijos dar XIX amžiuje. Iki 1937 metų buvo viena iš Indijos valstijų. 1948 metais paskelbė savo nepriklausomybę. Ši šalis prieš septynerius metus pakeitė pavadinimą į Mianmarį, tačiau dar iki šiol daugelis ją vadina Birma. Šalies sostinė Rangūnas (Yangon) – didelis, 4,2 mln. gyventojų miestas – vis dar vilioja turistus išlikusiomis auksinėmis pagodomis (Budos statulomis). Dėl jų Birma ir vadinama „aukso šalimi“.

Pagrindiniai Birmos virtuvės valgių ingredientai yra svogūnai, česnakai, imbierai ir čili pipirai, patiekalams suteikiantys labai aštrų kvapą. Kaip ir kitose Azijos šalyse, Birmoje pagrindinis maistas – virti vandenyje arba garuose, birūs ar lipnūs ryžiai. Jie patiekiami svečiams vos prisėdus prie stalo, nes turi būtų karšti. Taip pat Birmoje patiekiama ir sriuba, kuri turi garuoti. Visi kiti patiekalai turi būti kambario temperatūros.

Sriubą birmiečiai paprastai valgo kartu su karštu mėsos ar žuvies patiekalu: aštresnė sriuba su švelnesniais žuvies patiekalais, švelnesnė – su aštresniais mėsos valgiais. Nors iš tikro šioje šalyje nėra jokių taisyklių kaip, ką ir su kuo valgyti. Anksčiau Birmoje buvo valgoma pirštais, dabar dažniausiai naudojami šaukštai ir šakutės. Kita vertus, yra tokių birmietiškų patiekalų, kuriuos tiesiog privaloma valgyti pirštais. Vienas tokių – „Htamin lethoke“, kurio net pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „ryžiai maišomi pirštais“. Prieš valgant šį patiekalą ryžiai dedami į lėkštę kartu su kitais priedais ir pirštais sumaišomi. Šalia šio valgio, ant stalo, padedamas ir dubenėlis su vandeniu, kad būtų kur nusiplauti pirštus prieš valgant ir pavalgius. Šioje šalyje mandagu po truputėlį paragauti visokių patiekalų, o paragavus apsistoti prie vieno arba sumaišyti kelis. Po to patiekiami vaisiai su karšta arbata.

Dėl šalyje populiaraus įpročio maišyti patiekalus, prie vieno stalo valgančių žmonių patiekalai niekada nebūna vienodo skonio net ir tuomet, kada maišomi tie patys ingredientai.

Parengė Laura Kubilienė
Meniu.lt informacija
Interneto archyvo nuotrauka
Daugiau apie pasaulio virtuves: http://virtuves.meniu.lt