Bėda tai, kad žiemą mūsų fizinis aktyvumas sumažėja – juk labiau norisi sėdėti šiltuose namuose, o ir trumpesnės dienos natūraliai skatina daugiau miegoti. Ir galiausiai visos tos kalorijos, kurias suvartojame, ima atsispindėti figūroje, veide, plaukuose.
Tačiau tai tik išoriniai požymiai – ledkalnio viršūnė. Tikroji problema yra gerokai rimtesnė, o konkrečiai – mūsų organizme peržiem susikaupia toksinai, riebalai, cholesterolis bei kiti sveikatos priešai, kurie, palikti be priežiūros, pamažu niokos mūsų vidaus organus. Kentės širdis, sąnariai, skrandis ir kepenys... Išeitis iš tokios padėties viena – būtina valyti organizmą.
Padės vanduo
Kad ir kokia būtų organizmo valymo metodika, visų jų pagrindą sudaro vanduo. Ir jo reikia vartoti daug.
Kiekvienas žmogus per parą turėtų išgerti ne mažiau kaip 2 litrus gryno vandens – negazuoto, žinoma. Ir į šį kiekį neįeina išgeriamas arbatos, kavos ar kitų gėrimų kiekis.
Vandenį geriausia gerti tuščiu skrandžiu, nes taip geriau iš organizmo pasišalins šlakai ir toksinai. Pavyzdžiui, pradėkite rytą nuo dviejų stiklinių virinto ar artezinio vandens – geriau dvi valandas prieš pusryčius. Jei norite, vandenį galite pagardinti citrinos sultimis ar šaukšteliu medaus.
Dvi valandos prieš pietus ir vakarienę išgerkite dar po dvi stiklines vandens. O prieš pat miegą – vandens su aktyvuota anglimi arba kitu sorbentu. Tai padės išvengti naujų kenksmingų medžiagų kaupimosi vidaus organuose bei atsikratyti jau susirinkusių.
Be vandens, dieną galima gerti žolelių arbatas. Pirmenybę geriau būtų teikti erškėtuogių nuovirui: jis ne tik padės išvalyti organizmą po žiemos, bet ir aprūpins jį pavasarį tokiu deficitiniu vitaminu C.
Naudingi sveikatai ir ramunėlių arba rugiagėlių nuovirai – jie ramina, grąžina jėgas.
O štai pirktinių sulčių tetrapakuose geriau atsisakyti, sumažinti perdien išgeriamos kavos kiekį. Bet galite įtraukti į racioną arbatą su pienu: gerdami prieš pietus įberkite į ją žiupsnelį druskos, o po pietų – žiupsnelį cukraus. Tokia arbata pagreitins irimo produktų pasišalinimą iš organizmo.
Kvėpuokite giliau
Kvėpuojamoji gimnastika – puikus būdas pagerinti medžiagų apykaitą, o kartu ir iškuopti visus per pastaruosius kelis mėnesius susikaupusius nešvarumus.
Išmokite įkvėpti ir iškvėpti lėtai. Be to, įkvėpti per nosį, iškvėpti – per burną. Tokius kvėpavimo pratimus kartokite visą dieną, kai tik turite laisvą minutę.
Kiekvieną rytą taip pat pradėkite kvėpuojamąja gimnastika: kelis kartus giliai įkvėpkite pasistiebdami ant pirštų galiukų ir pakeldami rankas virš galvos, tada iš lėto iškvėpkite. Paskui pasilenkite į priekį, pamažu traukdami į plaučius orą, o iškvėpkite jį atsitiesdami. Analogiškai galima atlikti ir pritūpimus.
Ši savotiška mankštelė padės pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, pagerins medžiagų apykaitą, vadinasi, prisidės ir prie bendro organizmo valymo proceso.
Apsilankykite bent saunoje
Rūpinimasis organizmu turi būti kompleksinis – tik tokiu būdu efektas bus visavertis. Kalbant apie organizmo valymą, „kompleksinis“ dar reiškia ir vieną kitą apsilankymą SPA salone ar bent saunoje. Mat įvairūs masažai, specialios kaukės, kremai, įvyniojimai bei panašios procedūros taip pat gerina medžiagų apykaitą, aktyvuoja poodinių riebalų skaidymą, padeda pašalinti šlakus. Tokias procedūras siūlo dauguma SPA salonų – tereikia pasirinkti pageidaujamą programą.
Pastaruoju metu, pavyzdžiui, itin populiarūs įvyniojimai su šokoladu: tai ne tik gerina odos tonusą, padeda įveikti jos problemas, bet ir padeda pašalinti po oda susikaupusius riebalus.
Ne mažiau dėmesio verta alternatyva – purvo kaukė ar druskų vonios. O vietoj masažo galima pasirinkti akmenų terapiją.
Be to, kuo puikiausiai šlakus ir riebalus iš organizmo šalina ir paprasta pirtis ar sauna. Kai kurių šaltinių duomenimis, pirtyje medžiagų apykaita pagreitėja daugiau nei 40 procentų. Kūnas įkaista, poros atsiveria ir iš organizmo pradeda šalintis šlakai. Didžiausias krūvis šiuo atveju tenka odai, per kurią kartu su prakaitu išeina toksinai, tačiau po pirties oda vis tiek lieka švari ir lygutėlė. Tik nereikia pamiršti, jog sauna ar pirtis netinka kai kurių sveikatos problemų turintiems žmonėms, – verčiau jau pasitarti su gydytoju.
O jeigu neturite galimybės pasėdėti saunoje, ją galima pakeisti paprasta karšta vonia su žolelių nuovirais. Efektas nors ir nebus toks pat stiprus, bet vis tiek bus.
O dieta ar reikalinga?
Paskelbę karą per žiemą susikaupusiems papildomiems kilogramams, neskubėkite griebtis dietos – ir ypač tokios, kurios laikantis būtina kone visiškai atsisakyti maisto. Organizmui tokia dieta taps tikru stresu, vadinasi, tam stresui praėjus rizikuosite priaugti dar daugiau svorio nei numesite.
Iš pradžių pasistenkite atsisakyti miltinių patiekalų ir saldumynų, taip pat pernelyg riebaus maisto. Paskui pagalvokite apie monodietą – kai kiekvieną dieną reikia valgyti tik tam tikrus produktus. Bet dietą suplanuokite taip, kad ji padėtų ne tik numesti svorio, bet ir apsivalyti. Vienas geresnių variantų – ryžių dieta: pasistenkite visą savaitę valgyti tik ryžius. Tai labai padės sąnariams ir virškinamajam traktui.
Be ryžių, galima sau leisti suvalgyti šviežių daržovių salotų su alyvuogių aliejumi, prieš miegą išgerti stiklinę kefyro – kad geriau virškintų. Ir būtinai vartokite multivitaminus bei kalcį, nes ryžiai „išplauna“ jį iš kraujo, dėl to silpsta širdis.
Kaip jau supratote, detoksikacinės dietos gali būti labai įvairios: griežtai vegetarinės, sulčių, termiškai neapdorotų produktų ir pan. – svarbu, kad jos būtų turtingos ląstelienos. Gerai būtų nepamiršti ir jūros produktų.
Arba galite pabandyti visą mėnesį po truputį mažinti kepto ir riebaus maisto kiekį, paskui dvi savaites taip pat pamažu pereiti prie augalinio maisto – valgyti tik daržoves, vaisius bei žalumynus (ir, kaip jau minėta, pamiršti miltinius patiekalus, saldėsius su kavute, alkoholį). Jei pakaks valios jėgos, po 20 valandos atsisakykite bet kokio maisto.
Teigiama, kad po 10 dienų tokios dietos atsinaujina kraujotaka, pasišalina šlakai ir toksinai, ir organizmas pradeda nuo jų gintis savarankiškai. Vadinasi, po organizmo išvalymo ir ligos jus lenks iš tolo.
Galima pasirinkti ir kitokių dietų, kurios vienu sykiu ir valo organizmą, ir padeda jam atsigauti po žiemos. Tačiau nederėtų nė akimirkai užmiršti, kad bet koks maisto ribojimas ne mažiau pavojingas nei persivalgymas. Todėl bet kokią dietą gerai būtų suderinti su gydytoju – reikia, kad kas išmanantis patartų, kuriuos produktus būtent jums tiktų įtraukti į racioną.
Nuotrauka: sxc.hu