Musės, uodai, skruzdės ne tik skaudžiai gelia, bet ir perneša įvairias bakterijas, kurios gali sukelti sunkias ligas. Kaip jų saugotis?
Skraidantys ir ropojantys vabzdžiai gyvena tarp žmonių, patenka ant maisto, drabužių, buities daiktų. Ant kenkėjų kojų lieka bakterijų, įvairių ligų sukėlėjų, kurie kenkia žmogaus sveikatai ir gali tapti rimtų ligų priežastimi.
Kenkėjų kontrolės įmonės „Dezinfa“ direktorės Margaritos Kutkaitės teigimu, siekiant apsisaugoti nuo vabzdžių platinamų ligų, juos reikia naikinti. Šiemet uodų ir musių yra labai daug. Į kenkėjų kontrolės ekspertus vis dažniau kreipiasi ne tik kaimo, bet ir miesto gyventojai, įmonių atstovai, ieškodami priemonių ar būdų, kaip išnaikinti sodus ir daržus užpuolusias skruzdes arba kaip apsisaugoti nuo itin didelio kiekio musių ar uodų.
„Dezinfos“ duomenimis, labiausiai nuo šių kenkėjų kenčia Kauno ir Vilniaus apskritys. Taip pat pastebėta, kad pagausėjo skruzdžių, uodų ir musių Klaipėdos apskrityje.
„Žmonės galvoja, kad šiuos kenkėjus galima naikinti įprastomis priemonėmis, tačiau tos, kurios parduodamos prekybos centruose, dažniausiai yra trumpalaikio poveikio. Pastebėjome, kad dažniausiai gyventojai kreipiasi į ekspertus tik tuomet, kai išleidžia nemažai pinigų įvairioms priemonėms, norėto rezultato nesulaukia ir galiausiai patys nukenčia nuo skruzdžių, uodų ar musių įkandimų“, – patyrė M.Kutkaitė.
Direktorė sako, kad pastaruoju metu vis labiau populiarėja specialios insekticidinės lempos, skirtos musėms naikinti.
„Šios lempos konstruojamos gyvenamosiose patalpose, sodybose, biuruose. Jos be jokių cheminių elementų privilioja ir sugauna muses, todėl nekenkia žmogaus sveikatai ir aplinkai. Svarbiausia tai, kad negyvų vabzdžių dalelės nepatenka atgal į aplinką“, – tvirtina M.Kutkaitė.
Skruzdėms naikinti kenkėjų kontrolės ekspertai siūlo profesionalams skirtas priemones. Nuo uodų galima apsisaugoti insekticidais purškiant pavėsinių, lauko terasų ir kitus paviršius, ant kurių jie tupia.
Juodoji sodo skruzdėlė
Skruzdėlės, ieškodamos maisto, atkeliauja į gyvenamąsias patalpas. Jos teršia maisto produktus, labai mėgsta saldumynus, dažnai puola kambarines gėles. Juodosios sodo skruzdėlės savo lizdus stato įvairiose vietose: šiltnamiuose, po polietileno ar agroplėvelės priedangomis, daržovių lysvėse ar vejose. Paprastai skruzdėlyną jos stato prie kraujažolių, ugniažolių ar gysločių, ant kurių perneša amarus – pagrindinį savo maistą. Sodo skruzdžių sąjunga su amarais gali padaryti nemažai žalos vaisinėms ir uoginėms kultūroms, dekoratyviesiems augalams. Amarai taip pat yra virusinių ir bakterinių ligų nešiotojai.
Nuotrauka: inmagine.com
2010 06 17