Amerikiečių, australų, argentiniečių virtuvės garsėja įvairiais kepsniais. Ne tik šiose šalyse, bet ir kitur plačiai paplitę kepsnių restoranai, vadinami „steakhouse“. Ypač populiarūs jautienos didkepsniai („steikai“).
Lietuvoje maitinimo įstaigų lankytojai dažnai skundžiasi, kad ne visuose restoranuose jautienos didkepsniai paruošiami kokybiškai. Šiuo straipsniu, remdamiesi JAV bei Australijos mėsos gamintojų patarimais, apžvelgsime jautienos kepsnių paruošimo kepsninėse niuansus.
Jautienos didkepsniai gali būti ruošiami ne tik iš išpjovos, kuri vis brangsta, o ir pasiūla jos ribota. Didkepsniai kepami ir iš kitų galvijų skerdenos dalių: nugarinės, antrekotinės nugarinės, kumpio. Kepsnių mėsos paruošimas įvairiose šalyse šiek tiek skiriasi, tačiau esminiai gero jautienos kepsnio paruošimo principai yra tie patys – didkepsniams geriau naudoti brandintą jautieną, kietesnę mėsą patariama iš anksto pamarinuoti, o paruoštos mėsos svarbu neperkepti.
Jautiena brandinama apie 1-2 savaites 0-4 ºC temperatūroje. Brandinti ją patartina vakuuminėje pakuotėje ar kitoje labai sandarioje pakuotėje, kad nebūtų kontakto su oru. Gerai subrandinta mėsa tampa minkštesnė (tuomet ją galima kepti ir nemarinuotą), pagerėja jos skonis ir aromatas, ji tampa lengviau virškinama.
Būtina žinoti:
Ką reikia žinoti apie marinatus?
Jautienos didkepsnių tipai pagal iškepimo laipsnį
Lietuvos restoranuose dažniausiai siūlomi trijų rūšių jautienos didkepsniai – su krauju, pusiau iškepti ir gerai iškepti. Užsienyje restoranų lankytojams paprastai siūlomi penkių ar net šešių iškepimo laipsnių jautienos didkepsniai.
Žemiau pateikiame pagrindines jautienos didkepsnių kepimo charakteristikas:
Vidutiniškai žalias, „vidutinio kraujo“ (angl. medium rare). Kepti vieną pusę, kol ant kepsnio pasirodys drėgmė – mėsos sultys. Kepsnį apversti ir kepti kitą kepsnio pusę, kol pasirodys mėsos sultys. Kepti, kol paspaudus kepsnys atrodys „minkštas“. Vidinė kepsnio temperatūra turi būti apie 45 ºC (2 nuotrauka).
Vidutiniškai iškeptas (angl. medium). Kepti vieną pusę, kol išsiskirs daug mėsos sulčių. Kepsnį apversti ir kepti kitą pusę, kol taip pat pasirodys mėsos sultys. Kepti, kol paspaudus kepsnys atrodys „elastingas“. Vidinė kepsnio temperatūra turi būti apie 55 ºC (3 nuotrauka).
Gerai iškeptas, be kraujo (angl. well done). Kepti vieną pusę, kol išsiskirs daug mėsos sulčių. Kepsnį apversti ir kepti kitą pusę, kol išsiskirs daug mėsos sulčių. Sumažinti karštį ir dar kurį laiką kepti, kol paspaudus kepsnys atrodys „kietas, labai tvirtas“. Vidinė kepsnio temperatūra turi būti apie 75 ºC (5 nuotrauka).
Iškeptą kepsnį uždenkite (pvz. aliuminio folija) ir padėkite šiltai 3-5 minutėms „pailsėti“ – kepsnys taps sultingesnis.
Jautienos kepimas lauko kepsninėje
Rekomenduojamas jautienos kepsnių kepimo laikas
(norint iškepti pusiau – vidutiniškai iškeptą didkepsnį (medium rare – medium). Kepimo laiką dalinkite pusiau kiekvienai kepsnio pusei).
Jautienos dalis
Kepsnio storis
Kepimo laikas
Antrekotinės nugarinės didkepsnis
2 cm
6-8 min.
2,5 cm
11-14 min.
T-bone didkepsnis
2 cm
10-12 min.
2,5 cm
14-16 min.
Nugarinės bifšteksas
2 cm
10-12 min.
2,5 cm
15-18 min.
Išpjovos didkepsnis
2,5 cm
13-15 min.
Bekaulis uodeginės nugarinės bifšteksas
2 cm
13-16 min.
2,5 cm
17-21 min.
Vidurinės kumpinės kepsniai (marinuoti), rekomenduojama pusiau iškepti
2 cm
8-9 min.
2,5 cm
16-18 min.
3,5-4 cm
25-28 min.
Nepamirškite – tai tik patarimai. Geriausių rezultatų pasieksite tik tuomet, jei viską išbandysite praktiškai ir nebijosite eksperimentuoti.
Vytautas Mickevičius
„Restoranų verslo“ 2/2006 informacija