Koks aliejus atkeliauja?
Kasmet, paskutinėmis gruodžio ar pirmomis sausio dienomis keliaujame tiesiai į Kalamata regioną, lankomės ūkiuose ir malūnuose, renkame aliejaus pavyzdžius bei atsirenkame geriausią aliejų, kurį patys vartojame visus metus – salotoms, troškiniams, kepiniams, marinatams ir net kosmetikai. Kadangi graikiškas aliejus, kurį patys atsirenkame ir patys atsivežame, sudaro 99% viso mūsų vartojamo aliejaus, mums asmeniškai labai svarbu išsirinkti patį geriausią. Prieš atrasdami Kalamata ūkininkų aliejų, dalyvavome įvairiose paskaitose apie gero aliejaus savybes ir jo degustavimą, bei ekskursijose ir degustacijose po Italijos, Ispanijos ir Graikijos alyvuogių aliejaus spaudyklas. Esame pagrįstai tvirti savo įsitikinimuoise, kad graikiškas aliejus mums yra geriausias!
Kaip atsirenkame šalto spaudimo alyvuogių aliejų?
Aliejų perkame tiesiai iš ūkininkų arba iš spaudyklų (tačiau žinome, iš kokio ūkininko sodo ir kada atkeliauja alyvuogės). Dažnai patys dalyvaujame alyvuogių derliaus nuėmime ir stebime procesą spaudykloje.
Degustacijų metu atsirenkame pačius geriausius aliejus, vadovaudamiesi keliais kriterijais: alyvuogių surinkimo ir išspaudimo laiku (nuo surinkimo iki išspaudimo turi praeiti ne daugiau, kaip 24 val.), užtikrintu spaudyklos šaltojo spaudimo technologiniu procesu, ir svarbiausia – pačio aliejaus šviežumu, aromatu, skoniu. Pasirinkto alyvuogių aliejaus degustaciją kartojame keletą dienų, norėdami įsitikinti teisingu alyvuogių aliejaus pasirinkimu.
Koks šviežiai spausto alyvuogių aliejaus skonis?
Aliejaus aromatas ir skonis priklauso nuo daugelio faktorių ir kartais skiriasi nesulyginamai. Jei šalia alyvmedžių augo citrusiniai vaismedžiai – turintys jautrią uoslę užuosite citrusus jo aromate ir pajausite skonyje. Aliejaus skonis skirsis ir priklausomai nuo surinkimo laiko, saulėtų dienų skaičiaus, alyvuogių rūšies, spaudimo būdo ir dar daugybės faktorių. Aliejaus skonis varijuoja nuo švelnaus iki intensyvaus skonio su aštrumėlė, kuri „ateina“ pabaigoje. Šviežiai išspaustame aliejuje dominuoja nupjautos žolės aromatas. Ragaujant aliejų galima pajausti netgi artišoko ir migdolo prieskonį. Laikui bėgant šviežiai spausto alyvuogių aliejaus skonis švelnėja, šiek tiek mažėja aštrumas.
Kokia nefiltruoto alyvuogių aliejaus spalva?
Aliejaus skaidrumas ir spalva taip pat skiriasi ir kinta – ką tik išspaustas alyvuogių aliejus yra žalsvas ir drumstas. Laikui bėgant alyvuogių aliejus skaidrėja (drumstumas tampa nedidelėmis nuosėdomis apačioje), tačiau suplakus/supurčius aliejų, jis vėl įgauną pirminį drumstumą. Spalva taip pat kinta (net ir laikant tinkamomis salygomis – tamsoje ir vėsoje, sandariai uždarytą/apsaugotą nuo oro) – nuo gana skaisčiai/ryškiai žalios ji tampa švelnesne, žalsvai gelsva spalva. Tačiau aliejaus savybės nesikeičia ir neprastėja.
Primename, kad aliejaus spaudimui skirtos alyvuogės skiriasi nuo marinavimui skirtų. Skirtingai nei, pavyzdžiui, žymiosios Kalamata alyvuogės, aliejui naudojamos yra visiškai mažytės – kaip mažojo pirštelio nagas. Šviežių, ką tik nuskintų, alyvuogių valgyti neįmanoma – nors jos yra sultingos ir minštos, jos yra labai karčios.
Kodėl verta vartoti šviežiai šaltu spaudimo būdu pagamintą alyvuogių aliejų, o ne kitus aliejus?
Viena iš pagrindinių alyvuogių aliejaus sveikatinimo priežasčių yra linolenic rūgštis, kurios trūkumas žmogaus organizme įtakoja daugelio susirgimų ar negalavimų priežastis pvz.: lėtą vystymąsi, medžiagų apykaitos sutrikimus, odos būklės blogėjimą/senėjimą.
Ypač gryno (ypatingai gryno ir nefiltruoto) alyvuogių aliejaus sudėtyje yra daug efektyvaus antioksidanto – polifenolio. 60-80 proc. šio aliejaus sudaro monosotieji riebalai, kurie išsaugo „gerąjį“ cholesterolį ir mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį organizme.
Moksliniais tyrimais įrodyta (o ir savo asmeninėje praktikoje įsitikinome), jog alyvuogių aliejus reguliuoja kraujospūdį, mažina širdies ligų riziką, kraujo krešėjimą. Šie riebalai pagerina virškinimą, todėl apsaugo nuo tulžies akmenligės, padeda žmonėms kenčiantiems dėl sutrikusios žarnyno veiklos, kepenų ligų.
Alyvuogių aliejus padeda įsisavinti vitaminus A, D, E ir K, pagreitina žaizdų gijimą, reguliuoja metabolizmą. Be to, alyvuogių aliejus puikiai veikia veido bei viso kūno odą, plaukus, nagus, stabdo organizmo senėjimo procesą. Jį galima naudoti vietoj tradicinių chemizuotų veido ir kūno odos kremų.
Šviežias, jauno derliaus nefiltruotas alyvuogių aliejus į Lietuvą atkeliauja kiekvienų metų sausio mėnesio gale. Šiuo metu priimami paskutiniai užsakymai pageidaujantiems visus metus turėti kokybiško ir skanaus alyvuogių aliejaus.
Jei Jums įdomu paragauti ar užsisakyti šaltuoju būdu šviežiai spausto, nefiltruoto alyvuogių aliejaus tiesiai iš Graikijos – susisiekite el.p. arturas@meniu.lt