Subalansuoto pH svarba organizmui
Sveiko žmogaus rūgščių koncentracija (pH) kraujyje turėtų būti 7,35–7,45. Kraujo pH organizmui svarbiausias, kadangi net nesmarkiai padidėjus rūgštingumui, organizmas kovoja su juo kitų organų sąskaita arba kaupia riebalus. Kad sureguliuoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą (sumažinti rūgštingumą) organizmas daro gelbėjasi pats: gamina cholesterolį ir riebalus, ima iš kaulų kalcį, magnį ir kitus šarminius elementus. Perteklinė organizmo rūgštis taip pat kaupiama sąnariuose. Rūgšties kristalai įprastai šalinami per inkstus, tačiau esant jų pertekliui jie renkasi sąnariuose, kurie tinsta, tampa skausmingi. Nesureguliavus rūgščių ir šarmų pusiausvyros iššaukiamos ir tokios ligos, kaip artritas ar podagra. Ši organizmo būsena, kai jame padidėja rūgštingumas vadinama lėtine acidoze. Pagrindinė lėtinės acidozės priežastis iš vienos pusės – didelis baltymų kiekis racione (skylant baltymams organizme kaupiasi sieros ir fosforo turinčios rūgštys), iš kitos pusės – per mažas šarminančio maisto kiekis racione. Manoma, kad norint išvengti organizmo terpės parūgštėjimo bent 2/3 raciono turėtų sudaryti šarminantis maistas.
Šarminantis ir rūgštinantis maistas ir produktai
Kai jungiamajame audinyje susikaupia rūgščių, daromės nervingi, jautrūs stresui, mažėja mūsų darbingumas, sunku susikoncentruoti, greičiau pavargstame, kamuoja galvos skausmai, greitėja senėjimo procesai. Žvalumą padės susigrąžinti pakankamas šarminių medžiagų vartojimas. Daugiausia šių medžiagų šviežiuose ir džiovintuose vaisiuose bei daržovėse, kai kuriuose pieno produktuose, riešutuose. Kitas labai svarbus veiksnys, yra judėjimas, nes jis padeda atsikratyti rūgščių.
Viena pagrindinių priežasčių sukeliančių rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimus – netinkama mityba ir maisto produktai. Daug rūgštinių medžiagų turi: riebi mėsa, žuvis, kiaušiniai, gaminiai iš stipriai perdirbtų produktų, pvz., baltų miltų, daugelis pieno produktų. Stipriai rūgštinančiai veikia dirbtiniai saldikliai, angliarūgšte prisotinti gėrimai, kava. Pavyzdžiui – norint neutralizuoti stiklinėje kavos ar kolos esančią rūgštį reikia išgerti bent keturias stiklines vandens. Tačiau nereiškia, jog reikia visiškai atsisakyti savo mėgstamų produktų vien dėl to, kad jie rūgština organizmą. Tokio maisto kiekis mitybos racione neturėtų sudaryti daugiau nei vieną trečdalį. Tuo tarpu organizmą šarminančiai veikia dauguma daržovių, vaisių ir uogų taip pat medus ir kaip bebūtų keista – rūgštūs vaisiai. Jūsų dėmesiui pateikiame po keletą labiausiai organizmą rūgštinančių ir efektyviausiai šarminančių maisto produktų:
Šarminantys produktai, turintys daug kalio, magnio arba kalcio ir/arba mažai fosforo, sieros, chloro:
- Daržovės: agurkai, baklažanai, burokėlių lapai, brokoliai, bulvės, cukinijos, daigintos pupelės, grybai, kopūstai, moliūgai, morkos, porai, žiediniai kopūstai, salierai, salotos, svogūnai, ridikėliai, rauginti kopūstai, špinatai, pomidorai.
- Vaisiai : abrikosai, avokadai, apelsinai, arbūzai, avietės, braškės, citrinos, datulės, džiovintos slyvos, gervuogės, juodieji serbentai, kriaušės, obuoliai, laimas, mėlynės.
- Prieskoniai : mėtos, pipirnė, krapai, česnakai.
- Pieno produktai : ožkos pienas, išrūgos, sojos pienas, Tofu (sojos varškė).
- Neutralūs pieno produktai – kefyras, pasukos.
- Kiti produktai : alyvuogių aliejus, kviečių želmenys, medus, migdolai, pienės.
Organizmą rūgštinantys produktai:
- Grūdai: Kukurūzų dribsniai, pilno grūdo kukurūzai ir grikiai.
- Pieno produktai: grietinė, grietinėlė, varškė, jogurtas.
- Mėsa: antiena, kiauliena.
- Žuvis: Karpis, Menkė, Paltusas, Silkė, Upėtakis, Krevetės.
Rūgštis sukelia ir visiems žinomi sveikatos priešai - alkoholis, rūkalai, kava. Gali atrodyti labai keista, bet organizmo rūgštiniam ir šarminiam balansui ne mažiau įtakos turi ir gyvenimo būdas. Stresas, nuolatinis skubėjimas, nejudrumas ar neteisingai paskirstomas fizinis krūvis taip pat gali tapti rūgštėjančio organizmo priežastimi.
Kad organizmas nepradėtų senti per anksti
Jei organizme rūgščių susikaupia tiek daug, kad jų nebesugeba pašalinti - vietose, kur susikaupia rūgštinės atliekos, sutrinka kraujo apykaita, gyvybiškai svarbūs organai nepakankamai aprūpinami krauju, sutrinka jų funkcijos. Todėl rūgštinių atliekų kaupimasis yra pirmalaikio senėjimo ir viena iš svarbiausių daugelio degeneracinių ligų priežasčių. Norint išvengti priešlaikinių senėjimo procesų, be subalansuotos mitybos, būtina suprasti dar kelis pagrindinius rūgščių ir šarmų pusiausvyros palaikymo organizme aspektus.
- Didelio kiekio šarminių mineralų greitai netenkama gausiai prakaituojant, karščiuojant, viduriuojant. Didelis sporto intensyvumas dėl pieno rūgšties kaupimosi bei didelio skysčių netekimo rūgština organizmą. Todėl kartu su skysčiais praradus šarminius mineralus, organizme būtina atstatyti jų balansą.
- Rūgščių perteklių sukelia ir pakitusi medžiagų apykaita laikantis dietos, badaujant. Padidėjus riebalinių sankaupų skaidymui, susidaro rūgštūs medžiagų apykaitos produktai, kurių organizmas nespėja neutralizuoti. Todėl prieš griebdamiesi drastiškos dietos pabandykite sunormalizuoti organizmo pH.
- Gyvenant nejudrų gyvenimą, periferinės sistemos negauna pakankamai deguonies ir, kaip ir per intensyviai sportuojant - ima gamintis pieno rūgštis.
- Jungiamajame audinyje susikaupusios rūgštys daro mus nervingus, jautrius stresui. Mažėja darbingumas, žmogus greitai pavargsta, jam sunku susikoncentruoti. Tačiau ir pats stresas „rūgština“ organizmą, todėl patariama jo vengti ar bent išmokti atsipalaiduoti. Tad prieš griebdamiesi vaistų, maisto papildų arba dietų – pasigilinkite į tai ką ir kaip valgote, pasistenkite daugiau judėti ir išmokti atsipalaiduoti. Tam, visais metų laikais, geriausia tinka pasivaikščiojimas gamtoje, kur galima kvėpuoti pilnais plaučiais. Gilus ir lėtas kvėpavimas padeda normalizuoti kūno pH, nes giliai kvėpuojant organizmas gauna daugiau deguonies ir tai pagreitina rūgšties šalinimą iš organizmo.
Nuotrauka: sxc.hu