Daugelį šimtmečių Europoje į baklažaną žiūrėta tik kaip į egzotišką dekoratyvinį augalą. Buvo manoma, kad jį vartojant iš burnos dvokia, be to, galima kuoktelėti ar net susirgti raupais. Tuo tarpu Afrikos liaudies gydytojai jais gydė epilepsiją ir traukulius, o kinai su pasisekimu jais maitino sergančiuosius tymais ir skrandžio vėžiu. Tačiau europiečiai klydo ir labai...
Ši gardi daržovė turi daugybę organizmui naudingų medžiagų: vitaminų A, C, PP, B grupės vitaminų, amino rūgščių, makroelementų ir mikroelementų (kalcio, sieros, chloro, fosforo, magnio ir kt.). Būtent šie klodai nulemia baklažano gydomąsias savybes. Baklažanai sumažina cukraus kiekį kraujyje ir veikia kaip antibiotikai. Juos naudinga valgyti sergantiems skleroze bei kamuojamiems podagros. Jie stiprina organizmą, didina vyrų potenciją, nes turi seleno. Be to, baklažanai nekaloringi: 100 g – tik 24 kalorijos...
Gurmanų nepasitenkinimui pasakysime, jog sveikatingi tiek virti, tiek ir kepti baklažanai. Juos naudinga vartoti profilaktiškai, kad išvengtumėte išeminės širdies ligos ir aterosklerozės, taip pat sergant stenokardija, mažakraujyste, kepenų ir kasos ligomis, nutukimu bei esant bet kokios kilmės pabrinkimams. Juos patartina valgyti sergantiems skrandžio bei žarnyno opalige ir turint įvairių odos problemų. Prieš virdami ir troškindami būtinai apipilkite verdančių vandeniu, kad panaikintumėte nemalonų aitrumą ir kenksmingą solaniną, kuris kaupiasi baklažanuose jiems nokstant.
Norite atsikratyti rūkymo? Valgykite baklažanus>>
Mažina „blogąjį“ cholesterolį
Baklažanuose esančios veikliosios medžiagos labai efektyviai mažina „blogojo“ cholesterolio koncentraciją kraujyje (net iki 55 procentų), todėl juos rekomenduojama dažniau valgyti sergant ateroskleroze bei šios ligos profilaktikai. Baklažanai valgomi švieži, sūdyti arba marinuoti (kai kuriose šalyse – ir džiovinti). Jų vaisius galima kepti, troškinti, įdaryti mėsos, grybų, daržovių arba ryžių įdarais. Tačiau labiausiai prie baklažanų patiekalų tinka aliejus.
Labai skani baklažanų ikra, kurią labai paprasta pasigaminti.
Reikės: 2 vidutinio dydžio baklažanų, 5-6 skiltelių česnako, trijų šaukštų aliejaus, maltų juodųjų pipirų (pagal skonį), šlakelio citrinos sulčių arba vieno arbatinio šaukštelio obuolių acto ir žiupsnelio druskos. Nuplautus baklažanus kepti orkaitėje, kol susiraukšlės ir paruduos jų odelė. Po to juos perpilti šaltu vandeniu ir nulupus pertrinti per sietelį arba sumalti mėsmale. Česnaką kuo smulkiau supjaustyti ir sutrinti kartu su druska. Tada sudėti baklažanų tyrę ir po truputį pilant aliejų sukti tol, kol susidarys vientisa masė. Paruoštą baklažanų ikrą parūgštinti citrinos sultimis arba natūraliu obuolių actu, įberti maltų pipirų, pagal skonį pasūdyti ir gerai išmaišyti.
Įdaryti baklažanai
Reikės: 4 baklažanų, 4 svogūnų galvų, 200 g rūkytos šoninės, 200 g šviežių pievagrybių, petražolių lapelių, maltų juodųjų pipirų, sviesto, tarkuoto sūrio.
Baklažanai perpjaunami išilgai ir iš kiekvienos puselės išpjaunama dalis minkštimo. Pasūdoma, pabarstoma pipirais ir gausiai patepama sviestu iš vidaus. Svogūnas smulkiai supjaustomas, apkepinamas ir sumaišomas su smulkiai supjaustytų baklažanų minkštimu, supjaustoma šoninė ir pakepinama, atskirai pakepinami pievagrybiai. Viskas sumaišoma, beriami prieskoniai. Paruoštas įdaras uždedamas ant baklažanų. Orkaitėje kepama 20 minučių. Apibarsčius tarkuotu sūriu dar pakepti 5 minutes.
Padažui: 1 galvutė česnako, 3 arbatiniai šaukšteliai saldžių pipirų sulčių, 3 šaukštai grietinės, 2 šaukštai pomidorų padažo. Viską sumaišyti. Skanaus!
Raminta Skripkaitė
Šaltiniai: fooddownunder.com; bbcgoodfood.com
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija
2010 08 11