Australijos mokslininkai neseniai paskelbė, kad žmogus sugeba atskirti ne tik sūrų, saldų, kartų, rūgštų ir umami skonį, tačiau ir šeštą – riebų. Pastarasis atradimas gali padėti kovoje su antsvoriu.
Umami skonis būdingas kinų, japonų virtuvei (į lietuvių kalbą neverčiamas). Šį skonį suteikia glutamo rūgštis ir jos druskos. Pastarųjų junginių turi kai kurie sūriai, mėsos, taip pat grybai, sojų padažai ir kiti daug baltymų turintys produktai. Iki kol jį XX amžiaus pradžioje aprašė vienas japonų mokslininkas ir nustatė sudedamąsias šio skonio dalis, buvo aptikti tik keturi pagrindiniai skoniai. Dabar mokslininkai teigia atradę šeštą...
Tai Dr. Russel Keast iš Australijoje esančio Deakin universiteto nuopelnas. Kartu su kolegomis iš Australijos ir Naujosios Zelandijos, jie priėjo išvados, kad šio skonio pajautimas labai individualus. Vieni jam jautresni, kiti – mažiau jautrūs. Pirmieji valgo mažiau riebių produktų, rečiau kenčia nuo viršsvorio, jų kūno masės indeksas taip pat mažesnis.
Mokslininkai atrado metodą, kurio pagalba tiriamas žmogaus gebėjimas jausti visos riebiųjų rūgčių grupės skonius, kurie būdingi maisto produktams. Taip pat jie nustatė, kad riebaus skonio atveju egzistuoja jautrumo slenkstis ir kiekvieno žmogaus jautrumas jam skiriasi.
Tyrėjai komentavo, kad šiais laikais žmonija suvartoja didelį riebalų kiekį, kurie lengvai pasiekiami ir „vilioja“ maisto produktų pavidalu. Tai galėjo nulemti, jog dalis žmonių tapo mažiau jautrūs riebiam skoniui ir dėl šios priežasties yra linkę persivalgyti riebaus maisto. Mokslininkai tikisi, jog pavyks išsiaiškinti jautrumo riebiam skoniui skirtumą tarp žmonių ir ateityje sėkmingai kovoti su viršsvorio problema. Mokslininkai mano, jog galima bus kontroliuoti riebalų vartojimą dėka naujų mažai riebalų turinčių produktų ir dietų. Tyrimo rezultatai publikuoti „ British Journal of Nutrition” žurnale. Laukiame tolesnių tyrimų.
Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; news.yahoo.com
Nuotrauka: inmagine.com
Meniu.lt informacija