Grakštūs bažnyčių ir masyvūs gynybinių sienų bokštai, akmenimis grįstos gatvelės ir spalvingi kadaise Hanzos pirkliams priklausiusių namų fasadai – tokį Taliną pažįstame kone visi. Tačiau daugelio nuostabai egzistuoja ir kitas, požeminis Talinas. Vos prieš pusmetį lankytojams duris atvėrė Talino bastionų tuneliai, pasakojantys požeminio miesto istoriją nuo pat XIII a.
„Žvilgterk į virtuvę“
Talino senamiestį supanti gynybinė siena buvo pradėta statyti XII a. antrojoje pusėje, o XVI a. šių įtvirtinimų ilgis siekė 2,4 km. Sienas, kai kuriose vietose iki 3 m storio, puošė 46 gynybiniai bokštai, kurių kiekvienas turėjo savo vardą.
Prie vieno iš dvidešimties išlikusių bokštų, Kiek in de Kök (išvertus į lietuvių kalbą bokšto pavadinimas reikštų „žvilgterk į virtuvę“), ir yra įsikūręs muziejus, siūlantis aplankyti paslaptinguosius Talino bastionų tunelius.
Kiek in de Kök gynybinis bokštas buvo pastatytas XV a. O keistasis 38 m aukščio bokšto pavadinimas prigijo todėl, kad miesto sargybiniai mėgdavo juokauti, esą bokštas toks aukštas, jog pro aplinkinių namų kaminus matyti tų namų virtuvės.
Požeminis pasaulis
Požeminiai tuneliai buvo viduramžių gynybinių įtvirtinimų dalis ir buvo skirti saugiai judėti miesto gynėjams priešų antpuolių metu. Čia taip pat buvo saugomi ginklai, juos galima buvo saugiai pernešti į reikiamą vietą. Tuneliai buvo naudojami ir kitiems kariniams tikslams, pavyzdžiui, šnipinėti priešą. Tačiau bėgant amžiams, kai kurie iš šių tunelių buvo visiškai pamiršti. Ir tik 2003 m. buvo aptikta penkiakampio formos tunelių sistema, kaip manoma, įrengta XVII a. Šiandien lankytojams pritaikyta beveik 500 m ilgio tunelių atkarpa.
Kelionė laiku į praeitį
Įžengus pro muziejaus duris mus pasitinka sukrautos krūvos šiltų pledų. Ir nors karštą vasaros dieną įnirtingai braukdami prakaitą kratome galvas, muziejaus darbuotoja primygtinai įsiūlo po vieną pledą. Mat požemiuose temperatūra tesiekia +8°C.
Nusileidę autentiškais akmeniniais laiptais sukame į kairę ir keliaujame vos pusantro metro pločio tuneliu, tarsi laiko mašina, atgal į praeitį. Dešimtmetis po dešimtmečio.
Pirmiausia mus pasitinka nešvarių rūbų virtinės, išdžiaustytos kur pakliuvę, ir įvairūs buities rakandai – metaliniai dubenėliai, apmusiję tarybinės stiklinės, suklypusi kėdė. Suprantame patekę į benamių landynę. Pasirodo, dar prieš kelioliką metų šie požemiai buvo prestižinė benamių buveinė, į kurią galėdavo patekti tik labiausiai „privilegijuoti“ visuomenės atstumtieji.
Paėjus kiek tolėliau pasigirsta tranki maištaujančio jaunimo muzika, o sienas „puošia“ prieš keletą dešimtmečių populiarių muzikos grupių pavadinimai. Eidami toliau išvystame tarybinių laikų palikimą: skafandrus, dujokaukes ir kitas civilinės saugos sistemos liekanas. Šiuo laikmečiu į požemį buvo įvesta elektra, vandentiekis ir netgi telefono linija.
II Pasaulinio karo metu tuneliuose buvo įrengtos slėptuvės, kuriose buvo slepiamasi oro pavojaus metu. Ne viena gyvybė čia buvo išgelbėta, kuomet besibaigiant šiam karui per vieną naktį Talinas virto griuvėsių krūva. O XVIII a. požemiuose buvo laikomi kaliniai, čia buvo įrengti sandėliai.
Pamąstymai apie ateitį
Tuneliai pasakoja ne tik paslaptingos savo praeities istorijas. Vienoje iš požeminio pasaulio atšakų lankytojų laukia tikra „laiko mašina“. Tiesiu kaip styga koridoriumi futuristinis traukinukas nugabena į nedidelę salytę. Sveiki atvykę į XXIII amžių!
Čia stenduose išdėlioti šiandien įprasti daiktai, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinio miesto gyvenimas: kokakolos skardinė, aukštakulniai, mobilusis telefonas ir daugybė kitų. Įdomu tai, kad šie „eksponatai“ aprašyti tarsi kelių šimtų metų senumo relikvijos.
Ne mažiau susimąstyti apie miesto ateitį ir kartais neapgalvotos jo plėtros problemas verčia ir čia pat monitoriuje demonstruojamos Talino vizijos. Ar autentiškus senamiesčio namus ir bažnyčių smailes užgoš šimtaaukščiai dangoraižiai? Ar miesto viešąsias erdves uždengs milžiniški kupolai, garantuosiantys tik gerą orą? Ar dabartiniai daugiabučių kvartalai virs nustekenta dykyne?
Estijos gamtos stebuklai>>
Daiva Zaveckienė/Kelioniumanija.lt
Nuotraukos: tourism.tallinn.ee
2010 08 12