Šiltuoju metų laiku dažniau norima atsigaivinti kuo nors vėsiu ir labai skaniu. Kokius šaltuosius gėrimus Lietuvos maitinimo įmonėms siūlyti savo klientams? Specializuotoje literatūroje ir interneto platybėse galima rasti įvairiausių, tarp jų ir šaltos kavos, gėrimų receptų. Gėrimų sudėtys ir pavadinimai, priklausomai nuo šalies ir joje susiformavusios kavos vartojimo kultūros, gali labai skirtis.
Šalti kavos gėrimai be pieno
Šaltas espresas (itališkai - Espresso Shakerato) – tai kokteilio plaktuvėje ledukais staiga atšaldyta espreso kava.
Paruošimas. Ledukais atšaldoma kokteilio plaktuvė. Kavos aparatu paruoštas espresas supilamas į kokteilio plaktuvę su naujais 3–5 ledukais. Plaktuvė uždaroma ir staigiais, trumpais judesiais suplakama (~5 s) – tokiu būdu kava tik atšaldoma, tačiau negalima leisti, kad ji pavandenytų ar prarastų putą.
Norintiems karštą vasaros dieną šaltu ir tonizuojančiu kavos gėrimu pasimėgauti ilgiau, patariama rinktis didesnį kavos kiekį – Espresso Freddo. Freddo (itališkai) = Iced (angliškai) – šaltas, ledinis, atšaldytas. Itališkas Espresso Freddo variantas turėtų būti ruošiamas pieniškų kokteilių plakikliu.
Paruošimas. Į plakiklio indą įdedami 4–6 ledukai, 2–3 nekupini šaukšteliai cukraus ir supilama aparatu paruošta stipri espreso kava. Viskas plakama 1–1,5 min. iki tirštos, labai klampios vienalytės masės. Teisingai paruoštas Espresso Freddo savo konsistencija panašus į kisielių.
Espresso Freddo kava galima pavadinti ir „blenderiu“ (elektrinis kokteilių plaktuvu su peiliukais) pagamintą gėrimą.
Paruošimas. Į elektrinio kokteilių plaktuvo indą įdedami 6–8 ledukai ir supilamas kavos aparatu paruoštas stiprus espresas. Viskas suplakama iki tirštos, vienalytės, takios masės. Gėrimo konsistencija turėtų būti panaši į šerbetą.
Pats paprasčiausias Espresso Freddo kavos paruošimo variantas – taurėje kava užpilti ledukai: į taurę, kurioje bus pateikiamas gėrimas, įdedami 3–4 ledukai ir supilamas kavos aparatu paruoštas espresas.
Pieniški šalti kavos gėrimai
Stiprios, šaltos kavos su pienu ir ledukais, kuriose kavos ir pieno santykis apylygis, vadinamos Cappuccino Freddo, o silpnesnės, kuriose pieno kiekis gerokai didesnis nei kavos, – Latte Freddo. Tai itališkos kilmės kavų pavadinimai. Dažniau vartojami šių kavų angliškos kilmės pavadinimai – Iced Cappuccino ir Iced Latte.
Itališkasis Cappuccino Freddo – pieniškų kokteilių plakikliu suplaktas gėrimas.
Paruošimas. Į indą įdedami 6–8 ledukai, 2–3 nekupini šaukšteliai cukraus, supilamas pienas ir kavos aparatu paruoštas espresas. Viskas plakama 1–2 min. iki tirštos, labai klampios vienalytės masės. Teisingai paruošta Cappuccino Freddo savo konsistencija panaši į kisielių.
Lietuvoje Cappuccino Freddo dažniau įprasta vadinti elektriniu kokteilių plakikliu paruoštą kavą.
Paruošimas. Į plakiklio indą įdedama 8–10 ledukų, supilamas pienas ir kavos aparatu paruoštas espresas. Viskas suplakama iki tirštos, vienalytės, takios masės gėrimo. Konsistencija turėtų būti panaši į šerbetą.
Labai nesudėtinga Iced Latte paruošti paprasčiausia kokteilio plaktuve.
Paruošimas. Ledukais atšaldoma plaktuvė, į ją sudedami nauji 4–6 ledukai, pilamas kavos aparatu paruoštas espresas ir pienas. Indas uždengiamas ir plakama, kol beveik ištirpsta ledukai. Gaunamas vėsus, gaivus, vienalytis, putotas, gana greitai išsisluoksniuojantis į kavą su pienu ir putas, gėrimas.
Tirštesnė, šaltesnė ilgiau išlaikanti savo konsistenciją Iced Latte gaunama plakant elektriniu kokteilio plaktuvu.
Paruošimas. Į plaktuvo indą įdedama 8–10 ledukų, supilamas pienas ir kavos aparatu paruoštas espresas. Plakama iki vienalytės, takios ir putotos masės. Paruošta kava labai panaši į pagamintą kokteilio plaktuvu, tačiau gaunamas žymiai didesnis kiekis, vėsesnio (susmulkinti ir ištirpę visi ledukai), ilgiau išlaikančio savo struktūrą gėrimo.
Iced Mocha – tai šokoladiniais pagardais ruošimo metu papildyta Iced Latte. Priedus, priklausomai nuo formos ir konsistencijos, galima įdėti plakant gėrimą ar jais dekoruoti taurę, kurioje bus pateikiamas.
Caffé Frappé – šalti gėrimai, kurių pagrindinės sudėtinės dalys – kavos aparatu paruoštas espresas ir ledo kubeliai – elektriniu kokteilio plaktuvu („blenderiu“) iki vienalytės, tirštos masės suplakti kartu su pienu, valgomaisiais ledais, alkoholiniu gėrimu ar kitais produktais. Itališkas žodis Frappe reiškia šaltą, tirštą ledinį gėrimą.
Šaltuosius gėrimus patariama saldinti iš anksto paruoštu ir atšaldytu cukraus sirupu. Patogu tiek darbuotojui – nebereikia teirautis svečio kaip saldžiai mėgsta, tiek svečiui – kiekvienas gali pasisaldinti pagal savo pageidavimą.
Ruošiant šaltuosius kavos gėrimus labai svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti: ledukų dydį, plakimo laiką ir elektrinio kokteilių plaktuvo greitį. Šie parametrai tiesiogiai lemia gėrimo konsistenciją bei paruošimo laiką.
aut. Laimonas Kubilius
„Restoranų verslo“ informacija, autoriaus nuotraukos
Susiję straipsniai:
Itališki kavos gėrimai. Jų sudėtis ir proporcijos >>
Specialty coffee – gėrimai su espresso kava >>
Latte art pagrindai >>
Kavos pieno kremo plakimas >>