Panašu, kad pamažu požiūris į mėsą keičiasi ir viešajame maitinime. Aukšto lygio restoranuose iš lėkštės ją stumia jūros gėrybės, daržovės, grybai, ankštinės kultūros...
Visai neseniai „Ikea“, visame pasaulyje žymi savo tradiciniais vištienos kukuliais su bulvių koše ir bruknių uogiene, pristatė naująjį meniu, kuriame – vegetariški kukuliai, pagaminti iš žirnių, morkų, saldžiųjų paprikų, kukurūzų ir lapinių kopūstų.
Dėkinga Lietuvos klimatinei zonai produktų tendencija – šakniavaisiai. Salierai, pastarnokai, kaliaropės, burokėliai, petražolių šaknys – derinkite juos su autentiškos lietuvių virtuvės receptūromis. Virkite, kepkite, gaminkite košes, blynelius, įdarykite, rūkykite, maišykite tarpusavyje, keiskite jais bulves. Ir duokite savo lankytojams tai, ko jie dar nemoka pasigaminti namuose.
„Ne – mėsai“ mados vyrauja ir užkandžių meniu, čia: vegetariški ir veganiški užkandžiai, gatvės maisto įkvėpti užkandžiai, jūros gėrybės, vieno kąsnio vegetariški amuse bouche.
Šefai-sveikos mitybos šalininkai ieško augalinių baltymų šaltinių, todėl populiarėja patiekalai su pupelėmis, avinžirniais, grūdais. Atsiranda vis daugiau alternatyvų gyvuliniam pienui. Kepiniams ir desertams dažnai naudojamas kokosų pienas.
Naujoji bolivinė balanda – soros
Populiarėjant meniu be glitimo ir tiesiog sekant kulinarinėmis madomis, restoranų (ir namų) valgiaraščiuose atsirado nemažai patiekalų su bolivine balanda („quinoa“). Progresyvesniuose, vegetarų restoranuose ji naudojama jau gerus trejus ketveius metus, na, o kiti vis dar vejasi. Panašu, kad vytis tampa paprasčiau, kadangi sparčiai plečiasi „madingų“ kruopų sąrašas: burnočiai („amaranth“), ispaniniai šalavijai („chia“), į restoranų lėkštes atkeliauja ir mėgstamiausias paukščių maistas – soros. Jose daug ląstelienos, baltymų, nėra gliuteno. Besidomintiems sveika mityba, svarbus faktas turėtų būti sorų savybė išlaikyti šarminę bazę, netgi jas išvirus. Be to, soros auginamos ir Lietuvoje.
Kita ypatingai originali alternatyva kvietiniams/ruginiams miltams – lubinų miltai, pasižymintys žemu glikeminiu indeksu, ląstelienos ir baltymų gausa.
Jei jau renkatės kviečius, ieškokite „freekeh“ kviečių, kurie nurenkami jiems pilnai nesunokus, todėl turi daugiau baltymų, mineralų ir skaidulų.
Marinuotos ir raugintos gėrybės
Norite būti madingi? Neprašausite su restorane raugintomis ar marinuotomis gėrybėmis. Panašu, kad per pastaruosius trejus metus restoranuose jos tapo kaip maža juoda suknelė – visur tinkamos, visų vertinamos ir visada madingos. Juolab, kad Lietuvoje rauginimo ir marinavimo tradicijos skaičiuoja dešimtmečius, jei ne šimtmečius...
Norite būti ne tik madingi, bet ir išskirtiniai? Neapsiribokite raugintais agurkais ar konservuotais vaisiais. Pasinagrinėkite pasaulio virtuves ir įvairių pasaulio kampelių fermentuotų gėrybių atsargų lentynas: korėjietiški kimchi, armėniškas tourchu, ukrainietiški marinuoti arbūzai, angliški marinuoti kiaušiniai.