Maisto gaminimas – atsakingas darbas, tad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, jog gaminant patiekalus būtina laikytis higienos reikalavimų.
Ruošiant patiekalus iš kokybiškų maisto produktų, bet nesilaikant higienos ir maisto ruošimo reikalavimų, didėja rizika apsinuodyti gaminiais – o tai sugadintų ne tik gerą nuotaiką, bet ir pakenktų sveikatai.
1. Laikykitės švaros ir asmens higienos
Esant palankioms augimo sąlygoms, bakterijos dauginasi gana greit – vidutiniškai per pusvalandį atsiranda nauja jų karta. Bakterijos gali daugintis virtuvėje ir patekti ant pjaustymo lentų, įrankių, darbo stalo paviršiaus.
Prieš gamindami patiekalus iš žalios mėsos, paukštienos, kiaušinių ir baigę juos gaminti, nuplaukite su muilu rankas, su specialiu indams plauti skirtu plovikliu ir kempinėle – stalus, indus. Kruopščiai nuplaukite peilius ir kitus virtuvės įrankius.
Nusiplaukite rankas pasinaudoję tualetu.
Saugokite, kad į virtuvę ir ant maisto nepatektų vabzdžių ir kitų parazitų, gyvūnų.
Kodėl?
Mikroorganizmų yra visur – dirvožemyje, vandenyje, gyvulių ir žmonių organizmuose. Dalis mikroorganizmų nesukelia ligų žmonėms, tačiau yra žmogui pavojingų mikroorganizmų, kurie per rankas, pašluostes, įrankius, ypač pjaustymo lenteles, gali lengvai pakliūti į maistą ir sukelti per maistą platinamas infekcines žarnyno ligas. Jei maisto gamybai naudojamos pjaustymo lentelės ir kitas inventorius susidėvi, reikėtų juos keisti naujais.
2. Atskirkite žalius ir termiškai arba šiluma apdorotus maisto produktus
Žalią mėsą, o ypač paukštieną, ir jūros gėrybes laikykite atskirai nuo kito maisto. Geriausia šiuos maisto produktus laikyti atskirose uždarytose dėžutėse.
Naudokite skirtingas pjaustymo lenteles ir peilius šviežiems produktams ir žaliai mėsai, paukštienai ir jūros gėrybėms, Jei nėra galimybės naudoti atskiras lenteles ar peilius, tuomet gerai juos nuplaukite su indų plovikliu.
Laikykite žalius produktus taip, kad jie nesiliestų su pagamintais patiekalais.
Kodėl?
Žaliuose maisto produktuose, ypač mėsoje, paukštienoje ir jūros gėrybėse bei jų skysčiuose, labai greit dauginasi pavojingi mikroorganizmai, kurie gaminant ar laikant maisto produktus gali patekti ant kitų maisto produktų ir juos užteršti.
3. Gerai išvirkite, iškepkite, ištroškinkite – termiškai apdorokite
Gaminamą patiekalą gerai išvirkite, iškepkite ar kitokiais būdais apdorokite, o ypač mėsą, paukštieną ir jūros gėrybes.
Sriubas, troškinius kaitinkite iki + 70 °C temperatūros.
Stebėkite, kad iš mėsos išsiskiriančios sultys būtų skaidrios, bespalvės.
Siūloma laikytis reikalavimo pasiekti ne žemesnę kaip + 68 °C temperatūrą patiekalo viduje (gaminimo metu).
Kodėl?
Gerai išvirus ar kitaip apdorojus maistą žūva beveik visi mikroorganizmai. Tyrimai parodė, kad +68 °C temperatūroje apdorotą maistą yra visiškai saugu vartoti. Ypač didelį dėmesį gaminant reikia skirti šiems patiekalams: maltiniams, paštetams, dideliais gabalais iškeptai mėsai.
Kai pakartotinai šildote maistą
Ragaudami maistą kiekvieną kartą naudokitės švariais įrankiais, kad neužterštumėte patiekalo.
Iš anksto pagamintą ir ataušintą maistą reikia pakaitinti iki ne žemesnės kaip +68 °C temperatūros. Šildant pagamintą sriubą būtina ją užvirinti.
Maistas laikomas paruoštu, kai jo viduje pasiekiama +68 °C temperatūra. Padažus, sriubas užvirinkite.
Kad mikrobangų krosnelėje šildomas maistas vienodai sušiltų, reikia jį išmaišyti ir uždengti. Kaitinkite maistą tol, kol temperatūra produkto viduje pasieks ne mažiau kaip +68 °C temperatūrą.
Kai aušinate maistą
Neperpildykite šaldytuvo. Kad laikomi maisto produktai išliktų saugūs, šaldytuve turi laisvai cirkuliuoti šaltas oras. Jeigu nusipirkote sušaldytą produktą, geriausiai jį atitirpinti šaldytuve. Atitirpinant kambario temperatūroje labai greitai dauginasi bakterijos, be to, produktai, ypač mėsa, žuvis praranda daugiau sulčių, todėl sausėja.
Būtina žinoti, kad kartą atitirpinto sušaldyto produkto negalima pakartotinai sušaldyti.
Norint suminkštinti ar suteikti kai kuriems maisto produktams tam tikrą aromatą šis gali būti marinuojamas. Rekomenduojama marinuojamą mėsą, paukštieną, jūros gėrybes ir kitus maisto produktus visada laikyti šaldytuve, atskirame uždengtame inde.
Marinavimui naudokite specialius plastikinius, nerūdijančio metalo ar stiklinius indus, kuriuos panaudojus būtina labai kruopščiai išplauti.
4. Laikykite maistą tinkamoje temperatūroje
Nelaikykite virto, kepto, troškinto ar kitaip apdoroto maisto kambario temperatūroje ilgiau negu 2 valandas.
Jei pagamintą maistą reikia laikyti ilgiau, nedelsiant atšaldykite visą virtą ir greitai gendantį maistą ir laikykite žemesnėje negu +5 °C temperatūroje (šaldytuve).
Prieš patiekiant atvėsintą virtą maistą, jį patiekite tik karštą.
Net ir šaldytuve nelaikykite maisto per ilgai. Šaldytuve laikomų maisto produktų šaltis negali apsaugoti nuo gedimo, jis tik sulėtina gedimo procesus.
Kodėl?
Kambario temperatūroje laikomame maiste labai greitai dauginasi mikroorganizmai. Laikant maistą žemesnėje negu +5°C ir aukštesnėje negu +60°C temperatūroje, mikroorganizmų dauginimasis sulėtėja ar nutrūksta. Kai kurie pavojingi mikroorganizmai išlieka aktyvūs ir žemesnėje negu +5°C temperatūroje.
5. Naudokite kokybišką vandenį ir žaliavas
Maisto gamybai ir gėrimams naudokite tik kokybišką geriamąjį vandenį.
Rinkitės tik šviežius ir saugius maisto produktus.
Kruopščiai plaukite šviežius vaisius ir daržoves.
Nevartokite produktų, kurių tinkamumo vartoti laikas yra pasibaigęs.
Kodėl?
Žaliavos, taip pat vanduo ir ledas, gali būti užkrėsti pavojingais mikroorganizmais. Gendančiuose ir apipelijusiuose maisto produktuose gali susidaryti toksiškų cheminių medžiagų. Pavojų galima sumažinti rūpestingai renkantis žaliavas, jas plaunant ir lupant.
VMVT informacija