Medikų teigimu, svajojantiems išlaikyti grakščią figūrą, verta įsitikinti, jog pakankamai išsimiegate. Neseniai atliktame tyrime prancūzų medikų grupė išsiaiškino, jog jauni žmonės, neišmiegantys reikalingų 8 valandų, linkę persivalgyti. Tyrime dalyvavusi jaunų žmonių grupė buvo išskirta į du pogrupius: pirmąjame miegojo 8 valandas, antrąjame – tik keturias. Ir taip, paaiškėjo, kad antro pogrupio dalyviai per dieną suvalgė 500 kalorijų daugiau nei pirmojo.
Prancūzijoje, Dižono mieste (pranc. Dijon), Europos mokslinio centro medikai tvirtina, jog miego stygiaus bei persivalgymo ryšys gydytojams žinomas jau dešimt metų, tačiau paaiškinti bei įrodyti jo iki šiol niekas nesugebėjo.
„Visiems žinoma, jog žmonija visame pasaulyje ženkliai pilnėja. Tai paprastai paaiškinama - šiandieninis gyvenimo ritmas savaime verčia mažiau miegoti“, - komentavo tyrimo autorė, medicinos daktarė Lauren Brondel.
Pasak jos, tyrimai praktiškai patvirtina, jog miego trukmės rodiklis ir kūno masės indeksas yra vienas nuo kito priklausomi – kuo mažesnis pirmas, tuo aukštesnis antras.
Rezultate prancūzų specialistai per savaitę tyrė 12 jaunų žmonių, neturinčių rimtų negalavimų, miego stygiaus bei papildomo kalorijų suvartojimo. Viena grupė miegoti ėjo 12 valandą ir miegojo iki 8 ryto. Kiti užmigdavo 2 valandą nakties ir pabusdavo 6 ryto. Iš anksto nė vienas dalyvis tiksliai nežinojo kokie būtent tyrimai atliekami ir abiejose grupėse žmonės valgė tiek, kiek norėjo.
Praėjus savaitei išaiškėjo, kad grupė, kurioje dalyviai miegojo po 4 valandas, vidutiniškai suvartojo 22 procentais daugiau kalorijų, nei tie, kurie miegojo 8 valandas. Be to, užfiksuota, kad pirmieji valgė ženkliai virš normos pusryčiams ir pietums, o štai vakarienei visi vartojo daugmaž panašų kalorijų kiekį. Mokslininkų teigimu, net tuomet, jei žmogus viršyja dienos kalorijų normą 20 procentų, tai metų eigoje jam išsivysto viršsvoris, o dviejų – nutukimas.
Kol kas šio proceso tikslaus mechanizmo prancūzų mokslininkams galutinai nepavyko išaiškinti, tačiau yra pasiūlymų apie tai, kad kalorijų vartojimas tiesiogiai susijęs su biologiniu laikrodžiu ne tik žmonių, bet ir visų žinduolių. Dauguma žinduolių žiemą patiria maisto trūkumą, dėl kurio žiemos periodu ilgiau miega, o vasarą, kuomet dienos ilgesnės, jie ilgiau išbūna aktyvūs ir kaupia kalorijas „juodai dienai“.
„Žmonės privalo suvokti miego svarbą. Būtina suprasti, jog tai nėra laiko švaistymas, ir galingas atkūrimo procesas, kuris reguliuoja energijos, emocijų, psichikos, fiziologinius bei kitus procesus“, - sakė Lauren Brondel.
Raminta Skripkaitė
Šaltinis: bagnet.org
Nuotrauka: inmagine.com
Meniu.lt informacija
2010 04 19