Rinkdamiesi arbūza dažniausiai pasikliaujame nuojauta. Pasitaiko, jog kartais ir paskubomis griebiame pirmą pasitaikiusį. Tačiau, visai ne pro šalį žinoti kai kurias taisykles – ne vien dėl skonio, bet ir dėl saugumo. Kaip rinktis arbūzą pataria ekspertai, o kai kurie faktai atkeliavę dar iš prosenelių atminimų.
Beje, arbūzas (Citrullus lanatus) — moliūginių šeimos vienmetis augalas, 2—3 ir daugiau metrų ilgio šliaužiančiu, išsišakojusiu stiebu. Vaisius - labai didelė, rutuliška netikra uoga, lygiu paviršiumi.
1 taisyklė - arbūzą reikia pirkti tinkamose vietose
Rinktis arbūzą (arba melioną) rekomenduojama parduotuvėje arba specialiai įrengtose palapinėse, teigia gydytojai dietologai. Palapinė turi būti uždengtu viršumi, o vaisiai sudėti ant paviršiaus, ne žemiau nei 15 cm nuo žemės – aukščiau dulkių, purvo ir mikrobų, kurie labai mėgsta daugintis sultingame arbūzo minkštime.
Nepirkite arbūzų stichinėje rinkoje, t.y. neįprastoje vietoje – tokios prekės ar produktokokybė tikrai bus abejotina, be to, Jūs negalėsite produkto gražinti atgal. Nesižavėkite ir parduodamais arbūzais pakelėse, netoliese kelio – tokie vaisiai įsigėrę išmetamosiomis dujomis, kuriais lengva apsinuodyti.
2 taisyklė - arbūzo dokumentai
Parduodami arbūzai (kaip ir melionai) privalo turėti kokybės sertifikatą, kad uogą galima be rizikos valgyti. Tokio sertifikato jus teisėtai galite reikalauti pardavėjo, o šis savo ruožtu turi jį pateikti. Čia pravartu būti ryžtingu ir užsispyrusiu, o ne droviu.
3 taisyklė - arbūzas turi būti sveikas
„Perkant arbūzą (arba melioną) atidžiai jį apžiūrėkite, - pataria gydytojai-dietologai. Vaisius turi būti be įbrėžimų, nedaužtas, be dėmelių ir juolab neįpuvęs.“
Per įbrėžimus, įplyšimus ar kitus paviršiaus defektus į arbūzo minkštimą patenka bakterijos, kurios kaip jau buvo minėta aukščiau, labai mėgsta sultingą arbūzo vidų, o tokiu nesudėtinga apsinuodyti. Tai galioja ir pjaustytiems arbūzams (net įpakuotiems į maistinę plėvelę) – pjūviuose atsiranda palanki terpė ligas platitinančioms bakterijoms, kurios ir gali sukelti apsinuodijimą.
4 taisyklė – rinkitės vidutinio dydžio arbūzą
Išorė dažnai būna apgaulinga. Arbūzų taip pat. Didžiulis arbūzas – nebūtinai skanus. Ši uoga neturi būti labai didelė ar labai maža. Stenkitės pasirinkti vidutinio dydžio.
5 taisyklė - kuo dryžuotesnis, tuo skanesnis
Arbūzo dryželių spalvos turi būti kontrastingos ir ryškios - tai išduoda apie uogos sunokimą.
6 taisyklė - dėmelė ant šono turi būti gelsvos arba oranžinės spalvos
Dėmė, kuri susidaro ant arbūzo šono, ant kurio arbūzas gulėjo ant žemės, turi būti kuo geltonesnė arba net oranžinė. Tai taipogi sunokusio vaisiaus ženklas.
7 taisyklė - arbūzai „mergaitės“ - saldesni
Arbūzo saldumą kai kurie spėja pagal „lyties ženklus“. Iš kitos uogos pusės uodegėlė turi apskritimas. Arbūzų-„berniukų“ jis mažutis ir iškilęs, o „megaičių“ - plokščias ir platus. Taigi, arbūzai -„mergaitės“ - saldesni.
8 taisyklė - arbūzo „muzika“
Jei visus išvardintus punktus išbandėte, beliko pabelsti į arbūzą. Sunokusio bus ne duslus, o skardus garsas. Kartais rekomenduojama arbūzą trinktelti abiejomis rankomis ir paklausyti ar netarška. Jei pakaks jėgų – galite pabandyti.
I straipsnio dalis>>
Niuansai...
* Prieš tai, kaip pjaustysite arbūzą (arba melioną), uogą būtina kruopščiai nuplauti, galima ir šepetėliu (po tekančia vandens srove).
* Supjaustytus gabaliukus patariama laikyti šaldytuve. Teisingai laikant arbūzas gali išsilaikyti net iki Naujų metų. Tam geriausia pasirinkti ne itin didelį, su nedidele dėmele ant šono. Uogą įdėti į tinklinį maišelį ir pakabinti tamsioje vietoje (temperatūra joje turi būti ne aukštesnė +5˚С), kad nesiliestų su niekuo. Ideali tam vieta bus – rūsys. Tiesa, vartoti arbūzą galima ne tik sveiką, pjaustytą gabalėliais, bet ir gaminti iš jo salotas, tortus, užkandžius, virti uogienes ir kt.
Arbūzų ir agurkų salotos
Reikės: 100g arbūzo minkštimo; 200g agurkų; keleto šaukštų jogurto su citrinomis ir imbierais; poros šaukštelių citrinų sulčių.
Padažui galima naudoti natūralų jogurtą, jį sumaišyti su citrinos sultimis ir medumi. Viskas, ką reikia padaryti - išskaptuoti arbūzo minkštimą, nulupti ir supjaustyti agurką bei užpilti padažu.
Lengva, gaivu, skanu.
Auksinis virtuvės šefas Linas Samėnas rekomenduoja
Arbūzų salotas su feta
Kubeliais pjaustytas arbūzas, truputėlis labai plonais šiaudeliais pjaustyto mėlynojo svogūno, keli gabaliukai fetos, apšlakstymui alyvuogių aliejus, žiupsnelis druskos ir pipirų bei mėtų lapelių.
Gaivus lengvas saldus arbūzas atsveria sūroką, aštroką ir rūgštoką fetą. Ir beje, tai nėra kažkoks naujas kulinarinis atradimas, tik iš Pietų Europos ir Artimųjų Rytų pasiskolinta idėja. Arbūzą su feta valgo graikai, tokį pati derinį mėgsta ir egiptiečiai.
Beje, Linas pataria – prieš ruošdami salotas, arbūzą atšaldykit, bus gerokai gaiviau. Ir ne tik apie salotas kalbant. Bet kuriuo atveju, prieš valgant arbūzą, vertėtų jį porai valandų padėti į šaldytuvą. Su arbūzais šaldymo klausimu yra šioks toks paradoksas – jie kilę iš Pietų Afrikos ir labai mėgsta šilumą, todėl sveikas (turiu galvoje neperpjautas) arbūzas geriausiai išsilaiko kambario temperatūroje. Šaldykit jį tik prieš valgydami ir nelaikykit ilgai. Perpjautas arbūzas išsilaiko tik porą dienų šaldytuve, paskui ima rūgti. Ir šiaip, nėra jokio reikalo jį ilgai laikyti. Nusipirkot, tai ir valgykit. Vis tiek nėra jokių šansų persivalgyti arbūzo – tai tas pats kaip atsigerti, nes beveik 93 procentus arbūzo sudaro vanduo. Kartais, perpjovę arbūzą, randat ryškiai raudoną minkštimą, kartais - blyškų rožinį ir, ko gero, nusiviliat, nes galvojat, kad rožinio bus prastesnis skonis, ne toks saldus. Iš tikrųjų, spalva neturi įtakos skoniui, viskas priklauso nuo veislės – juk būna net geltonų, vadinamųjų šampaninių, arbūzų...
Interviu su Linu Samėnu>>
Parengė Raminta Skripkaitė
Nuotraukos: inmagine.com; facebook.com
MENIU.LT informacija
2010 08 20