Inamo – subalansuota no-lifer'iams
Ar teko girdėti šiandien populiarią sąvoką – no-life'nimas? Internetiniame jaunimo žodyne šis žodis turi tokį apibrėžimą: „Žaisti su kompu wisa para ir pns. (netureti gyvenimo)“ (kalba netaisyta – aut.past.). Azijietiškos virtuvės restorane Inamo Londone galima nolife'inti į valias. Čia beveik visi procesai ir pramogos kompiuterizuoti: maisto užsakymas vyksta be padavėjų, per interaktyvų meniu, kuris projektuojamas net ne kompiuteryje, o tiesiog ant stalo. Visi patiekalai, esantys valgiaraštyje, atvaizduojami ant stalo lėkštėje, todėl nekyla klausimų apie porcijos dydį ar serviruotę. Naudojantis šia išmania projekcija, galima susikurti sau patinkančią „staltiesę“, išsikviesti taksi, patyrinėti vietos apylinkes ar žaisti kompiuterinius žaidimus su pietų kompanionu. Prie staliukų įrengti lietimui jautrūs ekranai, kuriuose galima stebėti, kas vyksta virtuvėje, kurioje įrengta kamera, fiksuojanti veiksmą realiu metu.
http://www.inamo-restaurant.com
Yellow Treehouse – vaikystės svajonė
Apie namelį medyje svajoja visi vaikai. O apie vakarienę medyje svajoja ir suaugusieji! Naujojoje Zelandijoje iš ekologiškų medžiagų tiesiog medyje, 10-ties metrų aukštyje įrengtas kokono formos restoranas. Į jį patekti galima įveikus 60-ties metrų tiltelį. Restoranas suprojektuotas taip, jog būtų apšviestas saulės ir pilnas gryno oro.
Namelis medyje iš pradžių buvo 2008-ųjų metų marketingo kampanijos „Yellow Pages“ (liet. „geltonieji puslapiai“) dalis. Ši kampanija atkreipė dėmesį į tai, jog kasmet vien JAV išleidžiama apie 500 milijonų telefonų ir adresų knygų – kiekvienam gyventojui tenka po dvi. Šiam tikslui iškertama 9 milijonai medžių.
Šiandien Yellow Treehouse – sėkmingas restoranas, į kurį patekti įmanoma tik iš anksto rezervavus staliuką. Ar matėte lietuvišką filmą „Aš esi Tu“, kur svajotojas architektas pasistato stiklinį namelį medyje? Puiki idėja restoranui Lietuvoje – šalyje, dar turinčioje nemažai miškų.
http://www.yellowtreehouse.co.nz
„Superklubai“
Renkantis restoraną, kuriame valgysite, svarbu, kad jis būtų patogioje vietoje, kad jame būtų jauku, geras aptarnavimas, tačiau svarbiausia – maistas. Tuo tarpu nors maistui „superklubuose“ taip pat skiriama daug dėmesio, ne mažiau svarbiu čia tampa ir kitų pojūčių lavinimas. „Superklubas“ – tai ir restoranas, ir klubas, ir kunkuliuojantis meno, kultūrų bei performansų mišinys. Teisingiausia būtų tai vadinti socialiniu reiškiniu, kuris tampa atsaku didėjančiai masei žmonių, kurių nebetenkina vien skani vakarienė ir jauki aplinka.
Pats pavadinimas „superklubas“ skamba super intriguojančiai ir super solidžiai. Tačiau žaviausia tai, jog kalbant apie „superklubus“ nėra jokių apibrėžimų ar normų. Štai Pret a Diner (http://www.pretadiner.com ) „superklubas“ – Michelin lygio virtuvė ir maistas, meistriškai suplakti kokteiliai, menas, muzika ir žmonės – viskas sumaišyta ir persipynę, siekiant sukurti kultūrinį reiškinį ir sukelti naujus, daugialypius pojūčius valgymo kultūroje. Pret a Diner neturi adreso ir gali atsirasti bet kurioje pasaulio šalyje. Esminis tokio „superklubo“ skirtumas nuo „pop-up“ restorano (koncepcija aprašyta „Restoranų verslo“ Nr. 40) – maistas yra tik dalis performanso, kuriame susipynę įvairios meno rūšys. Vakarienės metu gali vykti madų pasirodymas, gyvos muzikos vakaras ir šokių pamokos, pasaulio virtuvių pristatymas ir keliautojų įspūdžiai, išskirtinai moterų vakarėliai ir t. t. Svarbiausia – naujos ir unikalios patirtys.
Nuotrauka: Pete Cameron Dominkovits
Per daug vargo? Galima ir kitaip! The Endless Meal (http://www.theendlessmeal.ca , Kanada) „superklubas“ siūlo išskirtinių patyrimų vakarienes 8-10-čiai žmonių. Čia maistas patiekiamas šeimyniškai, didžiulėse lėkštėse stalo viduryje, nedalinamas į porcijas. Pagrindinis tikslas – naujos pažintys ir aktyvi socializacija vakarienės metu, mat į tokias vakarienes prie vieno stalo susirenka nepažįstami žmonės.
Din din (www.dindinportland.com, JAV) „superklubas“ rengia vakarėlius tris kartus per savaitę, jų metu ragaujami 23 mini patiekalai arba 6 patiekalų, suderintų su vynais, vakarienės, maistas ruošiamas iš vietinių, sezoninių žaliavų. Tokie vakarėliai dažniausiai trunka visą naktį.