Lietuviams pietryčių Latvija artima ne tik geografiškai. Latgalių krašto istorija persipynusi su mūsiške, panašūs papročiai bei kalba. Tad ką aplankyti kultūrinės-pažintinės išvykos metu Latgaloje?
Daugpilio tvirtovė
Daugpilis – tai antrasis pagal dydį Latvijos miestas, tačiau nė iš tolo neprimenantis išpuoselėtos sostinės Rygos. Nors kadaise Diunaburgu vadintame mieste buvo svarbus Livonijos ordino gynybinis įtvirtinimas, šiandien čia vyraujantys nykūs sovietmečio blokai ir pustuštės gatvės turistų nevilioja. Miesto istoriniame centre galima išvysti vadinamojo „Latgalos baroko“ stiliaus pastatų. Daugpilio simboliu yra tapę Daugpilio tvirtovės, XIX a. statyto bastiono, griuvėsiai.
Kraslava
Nedideliame Kraslavos miestelyje stūkso XVIII a. statytas grafų Pliaterių dvaras, kuris šeimininkų buvo apleistas I Pasaulinio karo metu. Vėliau čia įsikūrė mokykla, tačiau prieš keletą dešimtmečių mokyklą iškeldinus, dvaro mūrai buvo palikti likimo valiai. Šiandien Kraslavos mietelio puošmena – barokinė Šv. Liudviko katalikų bažnyčia, kurios vieną iš altorių puošia Jano Mateikos paveikslas.
Agluonos kraštas
Etnografinis Agluonos kraštas – karaliaus Mindaugo uošvija. Manoma, kad iš Agluonos buvo kilusi karalienė Morta. Šiandien garsi Agluonos bazilika – tai šventa vieta, kurioje saugomas stebuklingas Šiaurės Madonos paveikslas. Tikima, jog greta trykštančio šaltinio vanduo taip pat turi stebuklingų galių. XVIII a. vienuoliai dominikonai čia įkūrė vienuolyną, ant jų kaulų iškilo ir bažnyčia, kurios kriptoje sovietmečiu vykdavo slaptos mišios.
Agluonoje įsikūręs duonos muziejus, kuriame galima ne tik paragauti pagal močiučių receptus šviežiai iškeptos duonos bei kitų tradicinių latgalių patiekalų, bet ir išgirsti duonelės istoriją – nuo grūdo dirvoje iki garuojančio kepalo ant kasdieninio stalo. Kaip ir mūsų krašte, Latgaloje duonos kepimo tradicija labai gerbiama ir yra apipinta papročiais.
Preiliai kviečia sugrįžti į vaikystę
Preiliuose įkurtas privatus lėlių muziejus, patiksiantis ne tik vaikams. Jame eksponuojamos lėlės, rengiami lėlių spektakliai, o persirengus čia esančiais kostiumais galima ir patiems tapti pasakų personažais – princesėmis ir karaliais. Menininkės J.Michailovos rankų sukurtų lėlių veiduose tarsi atgyja įvairios žmogiškosios emocijos bei istorinės asmenybės.
Rėzeknės legendos
Latgalos širdimi vadinamas Rėzeknės miestas, kaip ir Roma, įsikūręs ant 7 kalvų. Mieste išlikę Rėzeknės tvirtovės, pastatytos Livonijos ordino XIII a., griuvėsiai. Pasakojama, kad Rėzeknės pilies požemiuose ant savo kraičio skrynios, pilnos aukso, sėdi šios pilies karalaitė, saugoma šunų. Karalaitė tebelaukia savo jaunikio, tačiau dar nė vienas vaikinas nesugebėjo jos išvaduoti. Šv. Nikolajaus sentikių maldos namai žinomi dėl čia esančio sunkiausio Baltijos šalyse varpo, sveriančio daugiau nei 4 tonas.
Ludza
Istoriniu savo centru ir Livonijos pilies griuvėsiais garsi Ludza įsikūrusi į rytus nuo Rėzeknės. Tai vienas seniausių Latvijos miestų, istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XII a. XIV a. pabaigoje Ludzoje, vietoje medinės latgalių tvirtovės, buvo pastatyta akmeninė Livonijos ordino pilis, kurios griuvėsiai ir šiandien mena nuožmias viduramžių kovas. Ludzos amatininkų centras kviečia išmokti senovinių amatų – audėjo, puodžiaus ar siuvėjo.
Andrupenės kaimo sodyba
Razno nacionalinio parko teritorijoje, Andrupenėje įsikūrusi etnografinė sodyba – muziejus po atviru dangumi, kuriame galima išvysti senovinius kaimo trobesius, paragauti tradicinių latgalių patiekalų.
Idėjos vasaros savaitgaliams (I dalis)>>
Nuotraukos: latgale.lv
pirmoje - Daugpilis
antroje - Kraslavo bažnyčia
trečioje - Ludzos upė
2010 07 03