Airija, Graikija bei kitos ES šalys ir toliau mažina Pridėtinės vertės mokestį (PVM) viešbučiams ir restoranams. Taip jos skatina turizmą ir naujų darbo vietų kūrimą. Tuo tarpu Lietuvoje mažesnis PVM viešbučiams galioja tik iki šių metų pabaigos, o restoranams taikomas standartinis 21 proc. PVM.
Airijos vyriausybė paskelbė nuo šių metų liepos 1 dienos su turizmu susijusioms prekėms ir paslaugos PVM mažinanti nuo 13,5 iki 9 proc. Mažesnis PVM tarifas bus taikomas restoranams ir kitoms maitinimo paslaugų įmonėms, apgyvendinimo paslaugoms ir kai kurioms kitoms su turizmo verslu susijusioms paslaugoms. Airijos finansų ministras Michael Noonan pabrėžė, kad tai viena iš iniciatyvų, kurios padės skatinti darbo vietų kūrimą.
Kita sunkioje ekonominėje ir finansinėje padėtyje atsidūrusi ES šalis Graikija PVM viešbučiams sumažino dar labiau. Atsižvelgdama į turizmo svarbą šalyje, Graikijos vyriausybė nuo šių metų pradžios nusprendė apgyvendinimo paslaugoms taikyti sumažintą 6,5 proc. PVM tarifą.
Apie ketinimus nuo 25 iki 12 proc. sumažinti PVM daug darbo vietų (ypač jaunimui) sukuriančiam restoranų sektoriui paskelbė ir Švedija, kurioje mažesni mokesčiai viešbučiams galioja jau seniai.
HOTREC (ES viešbučių, restoranų ir kavinių asociacijos) duomenimis, sumažintą PVM tarifą apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms taiko 24 iš 27 ES šalių. Tik Danijoje, Slovakijoje ir Didžiojoje Britanijos viešbučiai apmokestinami standartiniu PVM tarifu. Dauguma (14 iš 27) ES šalių taip pat taiko sumažintą PVM tarifą ir viešojo maitinimo sektoriui.
„Mažesnis PVM padidino Lietuvos viešbučių konkurencingumą, skatina atvykstamąjį turizmą ir daro kitą teigiamą įtaką verslui bei šalies ekonomikai. Mūsų asociacija gauna vis daugiau pranešimų iš viešbučių, kad jie kuria naujas darbo vietas, didina atlyginimus darbuotojams, sutaupytas būtiniausiam remontui ir atsinaujinimui“, – apie nuo sausio 1 dienos sumažinto PVM poveikį sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Tačiau LVRA prezidentė apgailestavo, kad PVM viešbučiams Lietuvoje sumažintas tik metams ir 9 proc. mokesčio tarifas taikomas tik iki gruodžio 31 d. Viešbučiai nežino, kokie mokesčiai bus kitąmet, todėl daugumą naujų darbuotojų gali priimti tik laikinam darbui, labai sunku planuoti investicijas, kitų metų paslaugų kainas. „Užsienio svečius į Lietuvą vežančios turizmo agentūros jau prašo pateikti kitų metų apgyvendinimo paslaugų kainas, o viešbučiai nežino ką atsakyti, nes neaišku, kokie kitąmet bus mokesčiai“, – kalbėjo E. Šiškauskienė.
MENIU.LT ir lvra.lt informacija
Nuotrauka: Meniu.lt archyvas
2011 06 03