Bulgarų virtuvė reprezentuoja pietryčių Europos virtuvę. Nors iš esmės ji yra slaviška, tačiau jaučiama ir turkų, graikų bei Viduriniųjų Rytų ir mažiau italų, Viduržemio jūros bei vengrų kulinarijos įtaka. Dėl palyginti šilto klimato, Bulgarijoje gausu puikiai augančių įvairių daržovių, žolelių, vaisių, todėl ir šalies virtuvė yra labai įvairi.
Pusryčiams bulgarai daug nevalgo. Dažniausias valgis – pyragėlis ir kava. Ankstyvi pietūs šalyje paprastai valgomi su visa šeima ir yra pagrindinis dienos valgis. Pietums gali būti patiekiama kebapcheta (ant grotelių kepta jautiena, kiauliena ar veršiena, suvyniota dešroje), kavarma (kiaulienos, veršienos troškinys su svogūnais ir grybais), sarmi (ryžiais ar mėsa įdaryti vynuogių ar kopūsto lapai). Šie valgiai patiekiami su kartofi (bulvėmis), daržovėmis ir duona.
Taip pat mėgiami gyuvech – pipirų, baklažanų, pupelių ir mėsos troškinys, patiekiamas moliniuose induose, imam bayaldi – daržovėmis, mėsa ir žolelėmis įdarytas baklažanas. Imam bayaldi yra turkiškas patiekalas.
Juodosios jūros pakrantėje labai mėgiama žuvis. Ji kepama ant grotelių ar keptuvėje, verdama sriuboje ar troškinama. Tsatsa – maža balta žuvelė, kepama tešloje ir patiekiama su keptomis bulvėmis. Skumriya na keremidi – skumbrė, kepama moliniame inde su daug pomidorų padažo.
Bulgarai mėgsta turkiškus ir Viduriniųjų Rytų desertus, tokius kaip baklava (sluoksniuotas pyragėlis, įdarytas pistacijų riešutais saldžiame sirupe) ir kadayif (smulkinti kviečiai su riešutais sirupe). Bulgarai taip pat labai mėgsta įvairius pyragėlius torta, įdarytus sviestiniu kremu (maslena), vaisiais (frukti), šokoladu (shokoladova) ar ledais (sladoled).
Bulgarai geria labai stiprią kavą. Populiarios žolelių arbatos. Mėgaujamasi vietiniu vynu, tokiu kaip „Melnik“, raudonu vynu iš pietvakarių regiono. Bulgarijoje populiari slyvų degtinė – konjakas slivova rakiya. Šalyje verdamas ir alus, populiariausi – „Zagorka“ ir „Astika“.
Parengta pagal užsienio spaudą
Meniu.lt informacija
Interneto archyvo nuotrauka