Amerikietiška virtuvė mums pirmiausia asocijuojasi su greituoju maistu – mėsainiais, sūrainiais, gruzdintomis bulvių lazdelėmis (vadinamosiomis bulvėmis „fri“) ir panašiais ne itin naudingais sveikatai produktais. Šie produktai atitinka amerikietiškojo maisto koncepciją, kad iš kiekvieno termiškai neapdoroto produkto galima pagaminti gatavą produktą ar patiekalą, kuris yra nebrangus ir savo skoniu įtinka daugeliui piliečių. Minėti patiekalai bei kečupas, dešrainiai ar panašūs gaminiai nėra įmantrūs kulinarijos šedevrai, bet jie sotūs, nebrangūs ir jais pasisotinti galima greitai.
Žinoma, minėti „patiekalai“ sudaro tik nedidelę, bet būdingą dalį amerikietiškosios virtuvės patiekalų.
Sunku trumpai apibūdinti amerikietiškąją virtuvę, nes žinome, kad į šią šalį yra suplaukę daug įvairių tautų, kurių kiekviena turi savo maisto ruošimo tradicijas ir mėgstamus produktus. Kadangi Amerikoje penkiasdešimt valstijų išsidėsčiusios visose klimatinėse juostose, todėl šalyje veisiasi daugybė rūšių gyvūnų ir auga įvairūs, maistui tinkami, augalai.
Be to, kiekvienas naujakurys turėjo pats pragyventi, todėl pradėjo auginti žemės ūkio kultūras ir gyvulius ne tik sau, bet ir pardavimui. Kadangi Jungtinėse Valstijose palankus klimatas ir derlinga žemė, ši valstybė greitai tapo ne tik stambiausia pasaulio maisto produktų gamintoja, bet ir eksportuotoja. Kasdienėje mityboje vidutinis amerikietis orientavosi į pigų bei greitai paruošiamą maistą.
Šiuolaikiniai „supermarketai“ Amerikoje pilni paruošto maisto bei pusgaminių, todėl patiekalai suvienodėję. Bet taip maitindamiesi kasdien, amerikiečiai svečius stengiasi pavaišinti išradingais patiekalais, kurie ruošiami pagal šeimos tradicinius receptus. Praktiškai, priimdamos ir vaišindamos svečius, amerikietės šeimininkės varžosi, kuri paruoš išradingesnes vaišes ir gražiau papuoš stalą.
Nepaisant šių prieštaringų tendencijų, pamažu susiformavo saviti amerikietiški patiekalai. Jie sudaryti daugiausia iš europietiškos virtuvės elementų, sumišusių su indėnų virtuvės gaminimo būdais ir produktais, todėl amerikietiškoje virtuvėje populiarūs kukurūzai bei pupelės, klevų sirupas, moliūgai, kai kurių rūšių riešutai, taip pat patiekalai iš jūros gyvūnų.
Paskutiniais metais amerikiečiai labai pamėgo maitintis sveikai. Ši mada tampa manija ir jau sukelia protestus. Rekomenduojamas maistas, turintis kiek įmanoma mažiau riebalų, daug baltymų ir vitaminų. Jungtinėse Amerikos Valstijose pradedama kova prieš nesaikingą alkoholio vartojimą, kai kurie miestai paskelbiami „blaivybės zonomis“, kuriose galima nusipirkti nebent nealkoholinio alaus.
Kopūstų salotos su kumpiu
4 porcijoms reikės:
1 nedidelės baltojo kopūsto gūželės,
4 juostelių rūkyto kumpio,
2 valg. š. aliejaus,
2 valg. š. vynuogių acto,
žiupsnelio druskos, cukraus, maltų baltųjų pipirų,
4 valg. š. majonezo.
Kopūstą supjaustome smulkiais šiaudeliais, rūkytą šoninę supjaustome kubeliais ir su šlakeliu aliejaus apkepiname, tada su riebalais supilame ant kopūstų. Likusį aliejų įmaišome kartu su actu, druska, cukrumi ir maltais pipirais į majonezą. Kopūstus „užtaisome“ šiuo padažu, uždengiame ir paliekame 15 min. „subręsti“.
Į šias salotas galima įmaišyti ir vieną sutarkuotą obuolį bei pora supjaustytų salierų stiebų, taip pat pora supjaustytų konservuotų ananasų žiedų bei pabarstyti susmulkintais graikiniais riešutais.
Ona Jurkšienė, LRVVKA