Irane arbatinės, vadinamos „čaichanai“ (ghahve khane), ir vietiniui, ir turistui yra puiki atgaiva. Jose galima nebrangiai, jaukioje aplinkoje pagurkšnoti skanios rytietiškos arbatos. O prie arbatos galima pasišnekučiuoti ir apie tai, ko norėtųsi pietums ar vakarienei...
Bene pagrindinis patiekalas vėl yra ryžiai. Nuostabių patiekalų su ryžiais visa gausybė:
chelo khoresh – ryžiai su daržovėmis, mėsa ir riešutų padažu;
polo chele – paprastai pagaminti ryžiai;
polo sabzi tai – išvirti ryžiai su įvairiomis kvapiosiomis žolelėmis;
polo chirin – saldus patiekalas, pagamintas iš ryžių su razinomis, apelsinais ir migdolais;
adas polo – ryžiai, mėsa ir lęšiai;
morgh polo – vištiena su ryžiais;
chelo kababs – mėsa, kepama ant iešmo ir patiekiama su ryžiais.
Ne mažiau išradingai iraniečiai gamina ir patiekalus iš mėsos ar daržovių:
kofte – iš kapotos mėsos paruošti kukuliai;
abgusht – tirštas troškintos mėsos patiekalas;
khoreshe badinjan – troškintos avienos ir baklažanų patiekalas;
dolmeh – kimšti baklažanai, cukinijos arba pipirai;
na, o mast-o-khier – šaltos jogurtinės sriubos su mėtomis, razinomis ir agurkais norėtųsi vakarienei.
Irane labai populiari sriuba – aash. Ji gali būti gaminama iš įvairių rūšių kruopų, daržovių, įvairių žolelių, kartais pridedama kokios nors mėsos. Šios sriubos sudėtis priklauso nuo to, kokiame regione gyvenama, tačiau keletas šios sriubos gaminimo būdų yra populiarūs visoje šalyje – tai sholleh ghalamkar, reshteh (makaronai) ar kashk. Na, vienaip ar kitaip, šventės metu šiuo patiekalu tikrai būsite pavaišintas.
Kitas labai populiarus patiekalas yra abgoosht (į verdamą džiovintą mėsą, tai gali būti ėriena, pridedama bulvių, pomidorų, pupelių, žirnių). Šitas patiekalas mėgiamas ir kaimyninėje šalyje –Azerbaidžane.
Vakaruose, prie Kaspijos jūros ir rytuose, prie Persų įlankos, žmonės daugiau valgo žuvies patiekalų.
Labai mėgiamos daržovės ir vaisiai, taip pat geriamas mineralinis vanduo. Iraniečiai gamina visą eilę konditerijos gaminių naudodami įvairius riešutus, tokius kaip pistacijas ar migdolai, taip pat džiovintus vaisius. Šalyje taip pat gaminama ir daug įvairių rūšių saldžiųjų gėrimų. Alkoholio vartojimas gana griežtai kontroliuojamas.
Daugelį patiekalų iraniečiai valgo su šaukštais ir šakutėmis, bet svečiuose prie vakarienės patiekalų padedami peilis ir šakutė.
Kaip pasigaminti paprastą iranietišką gėrimą maast?
Vienas litras pieno ir kupinas šaukštas jogurto. Pakaitinkite pieną, bet neužvirkite. Tuomet įdėkite šaukštą jogurto ir lėtai maišykite. Viską išmaišę, uždenkite dangčiu, uždėkite kokį nors audinį ir palikite lėtai atvėsti maždaug penkioms valandoms. Po to įdėkite į šaldytuvą, kad pakankamai atvėstų . Na, dabar galite užsibarstyti džiovintų mėtų ir gerti.
Pagal internetą parengė Jolanta Bagurskienė
Meniu.lt bendraautorė
Nuotrauka: www.sxc.hu