Vis dar žiema, šalta, taip ir norisi po sunkios darbo ar mokslų dienos pasimėgauti puodeliu arbatos ir kažkuo saldžiu. Tačiau nesinori gadinti figūros, nes juk ir pavasaris labai arti. Vis daugiau žmonių pradeda dairytis į saldumynų alternatyvas ir renkasi veganiškus bei žaliavalgiškus desertus. Ar tikrai yra skirtumas tarp mums įprasto pyrago ir veganiško? O gal žaliavalgiškas sveikesnis? Kaip išsirinkti tą, kuris būtų ir gardus, ir naudingas?
Veganiškas ar žaliavalgiškas?
Taigi, kurį rinktis? Veganiški desertai yra visi tie, kurie neturi jokių gyvulinės kilmės produktų. Tai reiškia, jokio pieno, kiaušinių. Žaliavalgiškas desertas reiškia, kad jis pagamintas tik iš neapdorotų vaisių, daržovių ar sėklų. Kaip galima suprasti, žaliavalgiški desertai dažniausiai sudėtimi gerokai pranoksta veganiškus, kadangi yra natūralesni. Veganiškuose desertuose dažnai pasitaiko daug pridėtinio cukraus ar kitų konservantų, kurie nėra naudingi kūnui. Todėl tiems, kas rūpinasi sveikata, dažniausiai saugesnis variantas būtų rinktis žaliavalgišką skanėstą.
Bet ar skanu?
Tikrai taip! Žmonės, kurie kritiškai žiūri į vegetarizmą ir jo rūšis dažnai iš anksto būna nusiteikę ir prieš jiems neįprastus desertus. Visiškai be reikalo! Veganiški kepiniai be galo skanūs ir minkšti, purūs. Kartais, net sunku įsivaizduoti kaip toks purumas išgaunamas neplakant kiaušinio. Kalbant apie žaliavalgiškus skanėstus, jie ne ką prastesni. Natūralūs ingredientai suteikia ryškų skonį, o ir saldumas kitoks, nes vietoj baltojo cukraus dažniausiai naudojamos datulės.
Viena kalorija, dvi kalorijos... Tūkstantis kalorijų!
Jei norite rinktis veganiškus ar žaliavalgiškus desertus vien dėl to, kad sutaupytumėte kalorijų, tai nėra labai geras sprendimas. Tokie desertai dažnai yra tokie pat ar netgi kaloringesni nei įprasti. Tačiau ir sotumas išlieka ilgiau. Kokybiškas žaliavalgių desertas suteikia energijos, vitaminų, turi skaidulų ir kitų naudingų medžiagų kūnui, todėl kalorijų kiekis neturėtų būti pernelyg svarbus.
Kaina
Taip, tikra tiesa, kad tokie skanėstai dažnai gerokai brangesni. Tačiau nereikia susikoncentruoti vien į kainą, bet atkreipti dėmesį ir į vertę. Nusipirkus pakelį šokoladinių saldainių, organizmas negauna reikiamų medžiagų, tačiau kūnas gauna daug cukraus, pakyla jo kiekis kraujyje, o jam nukritus, norime dar vieno ar net kelių saldainių. Jei valgome žaliavalgiškus saldainius, kurių sudėtyje sėklos, kakava, riešutai, datulės ir t.t. Organizmas pasisotina greičiau, dėl esančių skaidulų nepatiriamas didelis cukraus šuolis, todėl suvalgome mažiau.
Lengviau pagaminti, nei nusipirkti
Žaliavalgiškus desertus lengva pasigaminti namuose. Pradžioje galima pabandyti saldžių rutuliukų receptą. Į blenderį sudėkite 2 didelius šaukštus natūralaus ir nesaldinto riešutų sviesto, 6 datules, cinamono, saują riešutų, saujelę avižų, chia sėklų žiupsnelį bei kokoso drožlių. Viską sutrinti į vientisą masę, suformuoti rutuliukus, juos apvolioti kakavoje ir padėti į šaldytuvą sustingti. Tai skanu ir puikiai tinka vaikams.
***
Visi mėgstame desertus, tačiau skanėstas gali būti ne tik malonus skonio receptoriams, bet ir naudingas organizmui. Žaliavalgiški desertai gali būti vertinga sudedamoji jūsų kasdienės mitybos dalis. Jei nėra laiko lankytis tokio maisto kavinėse ar ieškoti parduotuvėse, pabandykite pasigaminti. Pats laikas išmesti iš galvos idėją, jog desertai, tai nuodėmė.
Radvilė Mikalčiūtė @Meniu.lt