Atrodo, kad probiotikai tampa vis dažniau tariamas žodis ne tik daktarų, bet ir kiekvieno iš mūsų tarpe. Vis daugiau parduotuvių lentynose atsiranda gaminių, kurių ryškios etiketės nurodo, jog tai probiotikų šaltinis. Tačiau, ar tai tik dar viena mada, ar vis dėlto mums visiems reikėtų pradėti valgyti šiuos paslaptingai skambančius produktus? Šiandien pakalbėkime apie tai, kas tie probiotikai, kur galime jų rasti ir ar išties jie tokie naudingi sveikatai kaip teigiama.
Kas yra probiotikai?
Mūsų žarnyno mikroflora sudaryta iš daugybės rūšių gyvų bakterijų, kurios kasdien aktyviai atlieka savo funkcijas. Tačiau bakterijos gali būti dviejų rūšių – gerosios arba blogosios. Vis daugiau tyrimų rodo, kad kuo daugiau mūsų žarnyne bus gerųjų bakterijų, tuo ir mes būsime sveikesni. Pasirodo, jog bakterijų rūšys, gyvenančios mūsų virškinamajame trakte, gali priklausyti ir nuo to, ką mes dedame į burną.
Štai čia prasideda visa kalba apie probiotikus arba dar kitaip – gyvus mikroorganizmus. Tai tokie maisto produktai, kuriuose yra jau minėtų, mums naudingų gyvų gerųjų bakterijų. Suvalgius maisto su probiotikais, šios bakterijos keliauja į žarnyną ir ten apsygyvena, vis labiau plėsdamos ten jau egzituojančių gerųjų bakterijų populiaciją.
Probiotikų naudingosios savybės
Antibiotikai, dažnas alkoholio vartojimas, mityba, kurioje gausu perdirbto maisto, cukraus, hidrintų riebalų – visos šios aplinkybės iškreipia žarnyno bakterijų balansą. Tuomet pradeda vyrauti nedraugiškieji sveikatai mikrobai, o žarnyno veikla suprastėja.
Ne tik gali sutrikti virškinimas, bet ir atsirasti nuolatinis pilvo pūtimo pojūtis, kauptis dujos. Kadangi net septyniasdešimt procentų viso kūno imuninių ląstelių yra išsidėsčiusios žarnyne, pradėjus vyrauti blogosioms bakterijoms, iškart gali susilpnėti imunitetas. Taip nutikus, daug greičiau peršalame, neturime atsparumo ligoms, ant veido iššoka pūslelinė, gali išsivystyti naujos alergijos.
Tuo tarpu maistas, kuriame gausu probiotikų, padeda stiprinti sveikatą ir išvengti visų paminėtų nemalonių pojūčių.
Kokiame maiste yra probiotikų?
Kadangi jau tikriausiai įsitikinote, jog verta valgyti probiotikų turintį maistą, belieka išsiaiškinti, kuriuose produktuose jų slypi daugiausiai.
Yra viena paprasta taisyklė, kuri padeda labai lengvai atpažinti gerųjų bakterijų šaltinius. Jeigu žinote, kad maistas buvo raugintas arba fermentuotas, jame tikrai bus gausu probiotikų.
Dažniausiai tai tokie fermentuoti pieno produktai kaip jogurtas ar kefyras, pelėsinis sūris, taip pat raugintos daržovės, azijietiška miso pasta ar fermentuota soja. Probiotikų taip pat yra raugintos tešlos duonoje, kombuča gėrime, sūrime marinuotose alyvuogėse, acte bei japoniškuose kimči kopūstuose.
Vaistinėse taip pat galima rasti probiotikų papildų, tačiau vis dažniau į šiuos papildus pradedama žiūrėti skeptiškai, nes vos nutraukus jų kursą, nutrūksta ir gerųjų žarnyno bakterijų dauginimasis. Be to, probiotikų papilduose ne visos žadamos bakterijos vis dar būna aktyvios, kai mes juos vartojame.
Norintiems gauti visą probiotikų naudą, reikėtų kuo dažniau į mitybą įtraukti minėtų natūralių raugintų ir fermentuotų produktų iš įvairių skirtingų šaltinių.
***
Panašu, kad probiotikų mada nėra tiesiog eilinis marketingo specialistų ir maisto pramonės triukas parduoti daugiau tam tikrų produktų. Žinoma, nereikia būti naviems ir tikėtis, jog visi produktai su gerosiomis bakterijomis bus vienodai efektyvūs. Tačiau norėdami sustiprinti imunitetą ir pagerinti virškinimą, į mitybą turėtume įtraukti daugiau pilnavertiško fermentuoto ir rauginto maisto. Porcija natūralaus jogurto, namuose ruoštas vaisių kokteilis su kefyru ar raugintų kopūstų dubenėlis prie pagrindinio patiekalo – tai puikiausias probiotikų turinčių produktų, kuriuos ir turėtume valgyti, pavyzdys.
Lauryna Nelkinė @Meniu.lt