Mūsų gerą nuotaiką iš dalies kontroliuoja vidiniai kūno procesai. Tiksliau tariant, vienas už gerą nuotaiką atsakingas hormonas - serotoninas. Serotoninas pats organizme nesigamina, todėl turime gauti reikalingų medžiagų iš mitybos, kad jis išsiskirtų smegenyse. Šis hormonas atsakingas už džiugią nuotaiką, gerą miegą, jis taip pat padeda sumažinti nerimą, depresijos simptomus ir net gali kontroliuoti potraukį daug angliavandenių turinčiam maistui. Taip pat tikėtina, kad dėl šio hormono trūkumo esame tokie jautrūs tamsiam ir šaltam rudens bei žiemos laikotarpiui.
Pradėkime nuo baltymų
Nuotaiką gali nulemti maisto produktai, kuriuos suvalgome dienos eigoje. Geros nuotaikos hormono gamybai būtina valgyti tokį maistą, kuriame yra gausu baltymų, nes juose yra ir viena svarbiausių šio hormono gamybai sudėtinė dalis, amino rūgštis triptofanas. Šios amino rūgšties daugiausia baltyminiuose produktuose, tokiuose kaip sojos gaminiai, pieno produktai, paukštiena, pupelės, moliūgų sėklos, avižos.
Tačiau nepakanka valgyti vien tik daug baltymų turinčio maisto, kad jaustumėmės pakylėti ir pozityvūs. Tai tik pirmas žingsnis gana sudėtingame organizmo procese.
Nepamirškime angliavandenių
Kitas ne ką mažiau svarbus vaidmuo geros nuotaikos hormono išsiskyrimo procese tenka maisto gaminiams, kurie daugiausiai sudaryti iš angliavandenių. Angliavandeniai reikalingi tam, kad anksčiau suvalgytas baltyminis maistas ir jame esanti svarbioji amino rūgštis triptofanas po virškinimo patektų iš kraujo į smegenis, iš kurių ir gauname pagrindinius signalus nuotaikos pokyčiams. Įdomu paminėti, jog eksperimentai, kurių dalyviai maitinami mažai angliavandenių turinčia dieta, gali vykti tik labai ribotą laiką. Taip yra todėl, kad maži angliavandenių kiekiai gali paskatinti depresijos ir nerimo vystymąsi.
Naudingiausi angliavandenių šaltiniai yra pilnavertiškuose natūraliuose produktuose. Vaisiai, daržovės ir pilno grūdo kruopos yra kokybiškų, sveikatai reikalingų angliavandenių pavyzdžiai. Per vieną kartą rekomenduojama suvalgyti užkandį ar patiekalą, kuriame yra apie 25-30 gramų angliavandenių. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, ką tai reiškia, tiek angliavandenių turi vienas bananas ar didelis obuolys, trys morkos, du svogūnai arba viena saldžioji bulvė.
30 minučių taisyklė
Jei mityba jau pasirūpinote, joje netrūksta nei kokybiškų baltymų, nei angliavandenių, ar jau galima tikėtis geresnės nuotaikos? Reikėtų nepamiršti, kad po pakankamos porcijos angliavandenių turinčio maisto, turi praeiti bent pusvalandis, kad pajaustume, jog išsiskyrė geros nuotaikos hormonas.
Maistas, kuris mažina gerą nuotaiką
Kai kurie produktai gali turėti atvirkštinį efektą ir mus priversti pasijusti nesmagiai, sukelti nerimą ar net pyktį. Pirmiausia, tai alkoholiniai gėrimai. Atrodytų, jog tai kaip tik padeda mums atsipalaiduoti ir gerai praleisti laiką, bet iš tiesų, pirminis alkoholio atpalaiduojantis efektas pasireiškia vos po nedidelio kiekio, o kuo daugiau alkoholio suvartojama, tuo labiau pradedame jaustis pažeidžiami, nusiminę ir nebegalintys priimti jokių logiškų sprendimų.
Be alkoholio, nuotaiką neigiamai gali paveikti ir smarkiai perdirbtas maistas, kuriame daug cukraus, išvalytų miltų ir hidrintų riebalų. Greito maisto produktai sukelia uždegiminius procesus organizme, sumažina gerųjų bakterijų kiekį žarnyne. Visi šie pokyčiai verčia mus patirti nuotaikų svyramus, sunkiau kovoti su stresu ir tapti dirglesniais.
***
Gera nuotaika priklauso ne tik nuo to, kokia mus supa aplinka, oras ar žmonės. Suvalgytas maistas gali priversti mus jaustis pakylėtais ir labiau džiaugtis gyvenimu arba atvirkščiai, padidinti liūdesį, nerimą ir stresą. Norėdami, kad geros nuotaikos hormonas serotoninas efektyviai išsiskirtų smegenyse, į mitybą turėtume įtraukti tokių kokybiškų baltymų kaip paukštiena, sojos produktai, pupelės ar sėklos ir nepamiršti pilnavertiškų angliavandenių iš daržovių, vaisių bei grūdų. O nenorint patirti nuotaikų svyravimų ir dirglumo, taip pat reikėtų nepiktnaudžiauti alkoholiu ir greitu maistu. Ir žinoma, tai tik dalis geros nuotaikos, lygiai taip pat svarbu skirti laiko poilsiui, pasivaikščiojimams gryname ore ir veiklai, kuri jums teikia malonumo.
Lauryna Nelkinė @Meniu.lt