Tiems, kurie mano, jog įdomi senųjų kavos namų kultūra vystėsi tik tokiuose miestuose kaip Viena ar Budapeštas, šis Frankfurto kavinių istorijos tęsinys turėtų būti geriausias įrodymas, kad jie klysta.
Kavinė „Walden“ iš kitų Frankfurto kavinių išsiskiria klasikiniu dizainu ir moderniomis puošybos detalėmis. Prie baltų kavinės „Panton“ kėdžių puikiai dera grafito pilka ir žalia spalvomis išdažytos kavinės sienos. Į kavinės lankytojus, sėdinčius prie lango, praeiviai gali žvilgčioti kaip į vitrinoje stovinčius manekenus. Net aptarnaujantis personalas „Walden“ neatsilieka nuo mados ir nešioja tokių garsių dizainerių, kaip „Dolce & Gabbana“ prijuostes, todėl kasdieniškai apsirengę žmonės čia jaučiasi nepatogiai. „Walden“ yra kavinė, o ne baras, nes joje galima paskaitinėti laikraščių, net iki 16 val. užsisakyti pusryčių patiekalų, siūlomas platus pyragų asortimentas. Ne vieną stebina kavinės valgiaraštis – kainos ir kokybės santykis „Walden“ labai geras. Mėgstamiausias lankytojų patiekalas – muskuse kepta citrininė vištiena.
Internete: www.walden-frankfurt.com
Kavinės „Mozart Cafe“ stilius klasikinis, netgi nostalgiškas. Padavėjos čia taip pat apsirengę gana senamadiškai – dėvi baltas palaidinukes ir juodus sijonus. Žavesio kavinei suteikia raudona oda aptraukti krėslai. Kavinė yra subūrusi nemažą nuolatinių lankytojų ratą. Dažnas iš jų „Mozart Cafe“ lankosi jau 20-30 metų. Kavinė „Mozart Cafe“ įsikūrusi pačiame miesto centre, tačiau vietoje, kuri nekrenta į akis. Pyragų ir pyragėlių pasirinkimas „Mozart Cafe“ pribloškiantis. Natūralu, kad pačiame delikatesų centre stovi Mocarto tortas su šokoladiniais smuikais. Prie pastarojo labiausiai tinka Mocarto arbata. Taigi, laikas paskęsti raudonos odos krėsle...
1981 metų rugpjūčio 28 diena Frankfurto gyventojams yra ypatinga. Tą dieną buvo atstatytas per Antrąjį pasaulinį karą sudegintas Operos teatras („Alte Oper“). Teatro pastate yra įsikūręs restoranas „Cafe Rosso“, lankytojų paprastai vadinamas tiesiog „Oerncafe“. Restorane galima pasigrožėti dar nuo pokario metų išlikusiomis freskomis ir mozaikomis. Kai kurie lankytojai šį restoraną prisimena tik vasarą, kuomet stalai ir palmės yra išnešamos į lauką ir išdėliojamos priešais „Alte Oper“ įėjimą. Šio restorano moto yra „Matyti ir būti matomam“. Sėdėdami lauko terasoje svečiai gali grožėtis įspūdingu „Lucae“ fontanu. Vokietijoje populiarios „arbatos pertraukėlės“ metu „Cafe Rosso“ gabalėlis pyrago prie kavos, puodelio cappuccino ar arbatos kainuoja vos 4 eurus. Mėgstantys solidesnius patiekalus gali rinktis salotas su ančiuviais ir skrebučiu, kainuojančius 8 eurus.
Internete: www.opera-restauration.de
1999 metais kavinę „Cafe Karin“ žurnale „Elle“ pagerbė garsi fotografė Karin Hieronymi. Ji modelius žurnalui fotografavo būtent šioje kavinėje. Didelio lankytojų dėmesio kavinė susilaukė todėl, kad garsi fotografė savo kelionių po pasaulį metu paragavo Caffe Latte, o po to paslaptimi, kaip skaniai pagaminti šį gėrimą, pasidalino su „Cafe Karin“ personalu. Greitai šiltu pienu gardinta kava „Cafe Karin“ kavinėje jau buvo žinoma kaip „Coffee Karin“. Dar vienas tradicinis kavinės patiekalas yra keptas sumuštinis su tunu, patiekiamas ant medinio, suoliuko formos padėkliuko. Nemažai patiekalų kavinėje skirta vegetarams. Pavyzdžiui, špinatų kario sriuba su garintomis razinomis, morkomis, migdolais ir bulve. Pro kavinės langą matosi garsiojo Gėtės namas, todėl „Cafe Karin“ apsilanko daug turistų.
Internete: www.cafekarin.de
Kavinė „Cafe Liliput“ yra ideali vieta susitikti su draugais ar pailsėti po dienos darbų. Ši kavinė atvira visiems. Užsukę į kavinę iš parduotuvių pasažo pusės, nustemba pamatę puikų kavinės vidinį kiemą. „Cafe Liliput“ yra ideali vieta norintiems praleisti laiką ramiai ir tyliai, toli nuo miesto šurmulio. Nors kavinės valgiaraštis nėra platus, tačiau ko užkąsti tikrai rasite. Siūlomi ir pusryčių patiekalai su kava ar arbata. Lengvi itališki užkandžiai labai tiks prie putojančio ar raudonojo itališko vyno.
Pagal užsienio spaudą parengė Laura Kubilienė
Meniu.lt informacija
Interneto archyvo nuotraukos