Angliška virtuvė yra gana paprasta ir iš pirmo žvilgsnio neatrodo išskirtinė – dėl to ilgą laiką net buvo tapusi šiokiu tokiu pajuokų objektu. Prancūzijos prezidentas Jacques Chirac‘as 2005 m. apie anglišką maistą yra pasakęs: „Negalima pasitikėti žmonėmis, kurių virtuvė yra tokia bloga“ ir pridūrė, jog blogesnį maistą nei Anglija turi tik Suomija. Šiandien blogo angliško maisto mitas po truputį bliūkšta, o dabartinė šalies virtuvė yra įdomus įvairių maisto tradicijų mišinys.
Jau nuo seniausių laikų Anglijos virtuvė buvo veikiama užsienio įtakos: iš pradžių vikingai, po to – romėnai, ir galiausiai – prancūzai atvežė į šalį savų ingridientų. Pavyzdžiui, su frankų-normanų invazija į Anglijos virtuvę atėjo šafranas, muskatas, pipirai, cukrus ir imbieras. Britų imperijos laikais, iš rytų Azijos į šalį buvo atvežta arbata, kuri tapo neatskiriama angliškų tradicijų dalimi, o iš Indijos atėjo įvairūs prieskoniai, padažai ir troškiniai.
Taigi, kokiais patiekalais garsėja Anglija ir ko vertėtų paragauti lankantis šioje šalyje?
TRADICINIAI ANGLIŠKI PUSRYČIAI
Sotūs tradiciniai angliški pusryčiai (full English breakfast) yra garsūs ne tik pačioje Anglijoje, bet ir daug kur pasaulyje: daugelyje viešbučių yra siūlomi įvairūs tokių pusryčių variantai. Pusryčių ingridientai gali skirtis priklausomai nuo šalies regiono, tačiau įprastai patiekiama kiaušinienė su rūkyta kiauliena, įvairios dešrelės, keptos pupelės, pomidorai ir grybai, skrudinta duona.
Labai tipiškas angliškų pusryčių patiekalas – juodasis pudingas (black pudding), kuris iš tiesų visai nėra pudingas, o dešrelė, gaminama iš kiaulės kraujo, svogūnų, įvairių žolelių, prieskonių ir avižinių dribsnių arba miežių. Ši dešrelė yra patiekiama supjaustyta riekelėmis ir paskrudinta, o jos skonis šiek tiek saldus.
Šalia visų mėsingų patiekalų, pusryčiams taip pat gali būti patiekiami dribsniai, šviežių vaisių salotos, apelsinų sultys, na ir žinoma – tradicinė angliška arbata (nors šiais laikais daug kas vietoje jos renkasi kavą).
Retas anglas tokius gausius pusryčius valgo kasdieną – tai daugiau savaitgalių ir atostogų pasirinkimas, dažnai patiekiamas ir viešbučiuose ne tik Anglijoje, bet ir visame pasaulyje. Angliški pusryčiai gali būti valgomi ir vėliau dienos metu – tuomet jie pakeičia pietus.
MĖSINGI PATIEKALAI
Dauguma tradicinių angliškų patiekalų gaminami iš mėsos – čia naudojama eriena, jautiena, kiauliena ar vištiena, o šalia mėsos dažniausiai patiekiamos įvairiai paruoštos bulvės ir daržovės. Pats paprasčiausias mėsos patiekalo variantas vadinamas Bangers and Mash – tai dešrelės su bulvių koše, patiekiamos su mėsos padažu (gravy). Šis patiekalas nuo senų laikų buvo tipinis darbininkų klasės patiekalas, o šiandien yra tapęs vienu mėgiamiausių valgių Anglijoje.
Nors mėsa gali būti ruošiama įvairiai, anglams labai būdinga ją lėtai kepti ir skrudinti orkaitėje: didelis gabalas kiaulienos ar jautienos kepamas apie dvi valandas. Ypač populiari kepta jautiena (beef roast), kuri kartu su Jorkšyro pudingu yra laikoma tipiniu sekmadienio pietų patiekalu.
Jorkšyro pudingas (Yorkshire pudding) – tai tirštos tešlos kepiniai, patiekiami kartu su orkaitėje kepta jautiena ir mėsos padažu, yra vienas populiariausių angliškų patiekalų. Tą pačią tešlą sudėjus į skardą ir kepant kartu su dešrelėmis ir svogūnų padažu, bus gautas kitas puikus patiekalas – toad-in-the-hole (lietuviškas vertimas nelabai apetitingas – „rupūžė skylėje“).
Labai populiarūs Anglijoje yra ir įvairūs mėsos pyragai. Pavyzdžiui, piemenų pyragas (shepherd‘s pie) – tai mėsos, bulvių ir įvairių daržovių pyragas, kepamas orkaitėje, o Lancashire Hotpot – ant žemos ugnies dideliame puode kepamas mėsos troškinys, ant kurio viršaus prieš kepant dedamos bulvių skiltelės.
ŽUVIS SU BULVYTĖMIS
Daugeliui angliška virtuvė asocijuojasi su Fish & Chips – tešloje voliota ir aliejuje kepta žuvimi su bulvytėmis. Patiekalui tradiciškai buvo naudojama menkė, tačiau šiandien išradingi kulinarai ją gali ruošti ir su įvairia kita žuvimi ar jūros gėrybėmis.
Neatskiriama britų kultūros dalis, žuvis su bulvytėmis Anglijoje išpopuliarėjo XIX a.: Čarlzo Dikenso knygoje „Oliveris Tvistas“, išleistoje 1838 m. yra minima “keptos žuvies parduotuvė“, o pirmoji užkandinė Londone buvo atidaryta 1860 m. žydų imigranto.
Tradiciškai žuvis su bulvytėmis buvo patiekiama susukta į riebalų nepraleidžiantį popierių ir iki šiol yra daugiau vartojama kaip greitas gatvės maistas – jos rasite įvairiose greito maisto užkandinėse ir fish & chips restoranuose.
INDIŠKOS VIRTUVĖS ĮTAKA
Dėl ilgos kolonijinės istorijos, Anglijos virtuvei didelę įtaką turėjo indiškos tradicijos, o XVIII a. pradėjo rastis ir atskira indiška-angliška virtuvė. Jos pouliariausi patiekalai buvo Kedgeree – į salotas panašus patiekalas, gaminamas iš keptos, smulkintos baltos žuvies, virtų ryžių, petražolių, kietai virtų kiaušinių, kario priekonių ir sviesto ar gietinėlės, bei Mulligatawny – aštri sriuba, gaminama iš tamarindų, pomidorų, čili pipirų.
Ir šiandien indiškas maistas Anglijoje yra labai populiarus, o puikių indiškų restoranų galite rasti kiekviename mieste. Vištienos tikka masala (keptos vištienos gabaliukai, patiekami kario padaže) netgi yra vadinamas naujuoju Anglijos nacionaliniu patiekalu – jis yra be galo mėgstamas visoje šalyje.
***
Anglijos virtuvė pasižymi paprastumu, tačiau yra gana išradinga ir turėtų įtikti lietuvio skoniui: čia naudojama daug mėsos, bulvių ir daržovių – įprastų mums ingridientų. Lankantis Anglijoje, būtinai leiskite sau pasimėgauti gausiais angliškais pusryčiais, na o pietums ir vakarienei galite rinktis ką nors iš kitų tradicinių angliškų patiekalų – žuvį su bulvytėmis, orkaitėje keptą jautieną su Jorkšyro pudingu ar vištienos tikka masala.
Akvile Ben Haim @Meniu.lt